Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Tělesné typy lidí


Tělesné typy lidí :


Jsou tři druhy tělěsných typů :

EKTOMORFNÍ  :  Jsou charakterizovány dlouhými, štíhlými kostmi. Ektomorfové jsou většinou vyšší než lidé spadající do zbylých dvou kategorií. Vzhledem k tomu, že mají málo podkožního tuku, tak se jim většinou říká hubení.

MESOMORFNÍ :  Jsou to jedinci s průměrnou schopností svalového růstu. Mají silnější kosti a méně tuku. Obvykle jsou to tedy lidé se širokými rameny a štíhlým pasem.

ENDOMORFNÍ  V dnešní společnosti nejběžnější. Tito lidé mají relativně hodně tukových buněk, více než ostatní dvě skupiny. Jsou obvykle plnější a menší postavy.

Bylo by jistě dobré, kdybychom všichni spadali pouze do jedné z těchto kategorií. Bohužel tomu tak není a většina lidí je kombinací všech tří skupin. Abychom mohli tento vztah vyčíslit, tak Doktor.Sheldon vytvořil stupnici dominance každého somatotypu. V každé ze tří hlavních kategorií je sedm stupňů dominance; jednotlivými čísly se určuje převaha daného somatotypu, přičemž číslo sedm je maximální dominance. Například člověk s ektomorfní kategorií 1, mesomorfní 5 a endomorfní 4 bude tzv. endomesomorfní typ- svalnatý se středně velkým množstvím podkožního tuku. Někdo, kdo bude mít na stupnici ektomorfní 5, mesomorfní 3 a endomorfní 1 bude tzv. ektomesomorfní typ- štíhlý člověk, který bude mít problémy s nabíráním svalové hmoty. Ačkoliv se samozřejmě zapojují i další faktory, tady je zjednodušení :

Ektomorfní typ

Budete mít problémy s nárůstem svalové hmoty. Trénink by měl být krátký. Pokud je to možné vyvarujte se aerobkám ale pár 20min. sekcí vám neublíží. Musíte si šetřit kalorie pro budování svalové tkáně. Co se týče výživy věnují jí nejmenší pozornost. Optimální strava je, ale nezbytná pro nabrání hmoty. Díky dobrému metabolismu dobře odbourávají kalorie. Jako suplementy jsou vhodné proteinové nápoje.

Endomorfní typ

Kvůli tendenci nabírání tuků by se měli snažit provádět vyšší počet opakování a mít kratší přestávky mezi sériemi. Tím pádem budou odbourávat přebytečné kalorie. Měli by věnovat zvýšenou pozornost ve své stravě a držet si příjem tuků. Na minimu. Měli by se vyvarovat jednoduchým cukrům a držet příjem kalorií na nižší hranici, nebojte se z toho mírného hladu. Díky tomu bude tělo využívat tuky z vlastních zásob jako energii.

Mesomorfní typ
Dostatečná kapacita pro rozvoj svalové tkáně. Umí si udržet množství tuku na nízké hladině. Je schopen zvládnout velmi intenzivní trénink. Tato skupina má nejvyšší předpoklady pro kulturistiku .
zaslal: teekkk | vystaveno: 03.04.2008Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: