Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Ronnie Coleman


Jedna z největších hvězd profesionálního bodybuildingu se narodil 13.května roku 1964 v městě Monroe ve státě Lousiana v USA.

 

V období, kdy studoval účetnictví se poprvé setkal s posilováním, konkrétně s činkami. Původně je používal pro zlepšení fyzičky, protože v té době hrál americký fotbal a závodně vrhal koulí. Po nějaké době se začal věnovat powerliftingu. Pracoval také jako policista.


coleman.jpgVe svých pětadvaceti letech se rozhodl zkusit kulturistické soutěžení. První soutěž a zároveň první vítězství mu přinesla soutěž Mr. Texas.


Roku 1990 se rozhodl získat profesiální licenci, ke které mu mělo dopomoci vítězství v nejtěžší kategorii na NPC Nationals. Vyhrát se mu však nepodařilo, a tak i proto licenci nezískal.


Úspěch mu přineslo až mistrovství světa amatérů v Polsku. Dalším bodem, kterého chtěl dosáhnout byla účast na nejprestižnější soutěži Mr. Olympia. Nedostal se však ani do první patnáctky. Stejná situace ho čekala i další rok.


Až roku 1994 skončil alespoň patnáctý. Už tehdy ale mnoho lidí zaregistrovalo jeho kvalitu  zad a paží.


Rok 1995 znamenal pro Ronnieho Colemana hned dva úspěchy. Vyhrál Canada Pro Cap a na Mr.Olympia dosáhl jedenáctou příčku.


Následující rok obhájil vítězství na Canada Pro Cap. Zde porazil Flexe Wheelera, jenž ho po pár měsících svým vítěstvím na Noci šampionů posunul na druhé místo.


Na Mr. Olympia už byl Ronnie jako doma, na svou velkou slávu si však musel ještě počkat. Nejprve se probojoval do finále a skončil na šestém místě, to ale neobhájil a další ročník se vrátil na deváté místo.


Roku 1998 ohlásil Dorian Yates (vyhrál šestkrát za sebou Mr.Olympia) konec kariéry. To znamenalo velkou šanci konečně se dočkat vysněného prvního místa na této soutěži. Stejné ambice měl napřiklad i zmiňovaný Flex Wheeler.

Coleman trening.jpg
Mr. Olympia byla proto velmi očekávaná akce. Ronnie Coleman v té době beze sporu patřil mezi elitu v kulturistice, i když šance na výhru mu nikdo příliš nedával. Ronnie se svými 116ti kg zvítězil a mohl se pyšnit titulem Mr. Olympia.


Další dva roky byl Ronnie nepřekonatelný. Když ale roku 2001 přišel na scénu Jay Cutler i Ronniemu muselo zatrnout. Nakonec své vítězství sice potvrdil, hodně lidé přesto spekulovalo o Cutlerovi, coby vítězi.


Velký potlesk sklidil za první místo v Arnold Classic, byl totiž první Mr. Olympia, kterému se podařilo získat i tento druhý prestižní titul.


Rok 2002 nebyl příliš povedený. Ronni sice opět zvítězil v Mr. Olympia, prohrál však se svým soupeřem Gunterem Schlierkampem na Show Of Strength v New Orleans.


Od roku 2003 se dostal opět do své nejlepší formy a byl považován za nejlepšího kulturistu díky svým vítězstvím na Mr. Olympia, která trvala další tři roky. Až roku 2006 byl sesazen na druhou příčku Jayem Cutlerem.


V současnosti je Ronniemu čtyřicet pět let a je považován za krále kulturistiky.


Příprava Colemana se skládá z ze základních cviků s těžkými váhami, stroje používá jen zřídka. Mimo přípravu tyto tréninky provozuje šestkrát týdně.


Ronnie Coleman je ženatý s Christiane Achkar Coleman a má dvě děti, dceru Jamilleah a ve Valencii a syna Daniela.


zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 10.02.2010

Pro tento článek není možná diskuze