Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Essentiale forte nebo silymarin (ostropestřec) na ochranu jater?


Velmi častá otázka, kterou často tvrdě trénující sportovci, lidé užívající steroidy či lidé s poruchami jaterních funkcí kladou je kdy a který z těchto přípravků brát, zda brát oba a jaké další přípravky užívat?


Mezi nejsilnější ochránce jater patří:
 • esenciální fosfolipidy obsažené v  léku essentiale forte a také v lecitinu
 • silymarin obsažený v léku flavobion, potravních doplňcích jako je silymax apod.
 • kyselina alfa-lipoová (tioktová kyselina) a některé vitaminy (především skupiny B a E)Esenciální fosfolipidyEsenciální fosfolipidy jsou součástí buněčných membrán. Při jaterních onemocněních spojených s poruchou metabolismu jaterní buňky jsou takto podané fosfolipidy přednostně využity jaterní buňkou a zabudovány do jejich buněčné stěny. Tzn. esenciální fosfolipidy jsou základní součásti pro samotnou stavbu jaterní buňky. Přípravek podporuje normalizaci narušených funkcí a enzymatických aktivit jaterní buňky, uvolnění energetických zásob v jaterní tkáni, urychluje a podporuje regeneraci jaterních buněk, pomáhá upravovat rovnováhu krevních tuků a napomáhá stabilizaci žluči.Mezi nejpodstatnější fosfolipidy pro stavbu buněčných membrán patří fosfatidylcholin. Esenciální fosfolipidy obsažené v essentiale forte obsahují 76% fosfatidylcholinu, což je hlavní účinná látka tohoto léku. Dále obsahuje vitaminy skupiny B a E. Esenciální fosfolipidy se využívají k léčbě řady dalších onemocnění od žlučníkových poruch až po CFS (chronický únavový syndrom).
V jakých dalších doplňcích lze ještě nalézt esenciální fosfolipidy? Je to především lecitin.

 

Lecitin

Lecitin obsahuje celou směs fosfolipidů, obsah fosfatidylcholinu tvoří 10-20% leicitinu (záleží na kvalitě daného přípravku). Lecitin tedy (kromě dalších účinků) působí regeneračně na jaterní tkáň, přestože obsah fosfatidylcholinu není samozřejmě tak vysoký jako u léku essentiale forte.

 
Mezi další vlastnosti lecitinu patří:
 • zmírňuje kloubní bolesti
 • podporuje růst vlasů
 • zlepšuje paměť
 • čistí cévní stěny
 • zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů
 • zlepšuje prokrvení tkání (působí pozitivně i na srdeční tkáň)
 • pomáhá při zácpě a nadýmání
 • snižuje obsah cholesterolu v krvi
 • je nutný pro správnou funkci nervové tkáně, zlepšuje některé neurologické poruchy
 • působí antioxidačně
Z lecitinových preparátů je vhodné volit například Mega Lecitin od firmy Carne Lbas, který navíc obsahuje vitaminy skupiny B a E.
Silymarin


Sylimarin se extrahuje především z rostliny ostropestřec mariánský. Dále jej můžeme najít především v luštěninách jako hrách, fazole apod.

Vede ke zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, stimuluje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem. Ochraňuje játra před působením toxických látek včetně chemických škodlivin, jako např. alkohol. Silymarin tedy především ochraňuje a detoxikuje (čistí) játra a stimuluje regeneraci buněk.

Důležitou funkcí jater je schopnost zneškodňovat nepotřebné látky nebo škodliviny jako jsou např. chemické přídavky potravin, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce. Silymarin je v tomto boji pro játra výborným pomocníkem. Podněcuje syntézu bílkovin a tak stimuluje regeneraci poškozených jaterních buněk.

 

 
 

Takže opravdu velmi zjednodušeně lze položit otázku -  chcete játra spíše regenerovat-získat látky pro samotnou stavbu jaterní buňky anebo pročistit a ochránit před toxickými a zánětlivými vlivy? V prvním případě volte essentiale forte, ve druhém postačí ostropestřec mariánský. Zkušenost je i taková, že tam kde silymarin nepostačuje, je vhodné užívat již esenciální fosfolipidy. Často se silymarin užívá v akutní fázi onemocnění jater (ochrání před toxickými a zánetlivými vlivy choroby v průběhu choroby) a poté na silnou regeneraci jaterních buněk nastupují léky s esenciálními fosfolipidy. Dnes se často užívá oboje najednou, dlouhodobé užívání obou preparátu nemusí být však vhodné.  

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina lipoová působí v organismu spolu s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Kyselina alfa-lipoová, kterou tělo vytváří jen v nepatrných dávkách, je přítomna ve špenátu, v mase, v játrech a pivovarských kvasnicích. Kyselina lipoová je silné detoxikační činidlo a antioxidant. Chrání při hepatitidě, poškození alkoholem nebo jedy a chemikáliemi. Léky obsahující tuto kyselinu se užívají při některých druzích jaterních otrav, jako je otrava houbami.

Kyselinu alfa-lipoovou obsahuje například  Liver Performance nebo Kaizen Alpha-Lipoic Acid


Dalších doplňků či potravin, které posilují jaterní tkáň, je celá řada. Můžeme začít u několikatýdenní jahodové kůry nebo pravidelného užívání kiwi přes nízkotučný tvaroh (obsahuje bílkoviny čistící játra) až po byliny typu vlaštovičník větší, vachta trojlistá, smil písečný, smetanka lékařská a hořec žlutý. Nezanedbatelné působení má také L-carnitine, který čistí játra. A mimo jiné je možné také použití homepatik.


Užívání všech léčebných preparátů je doporučeno konzultovat s vaším lékařem.


 

 
zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 19.03.2008Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku:  Jak komu
  - | 19:32,22.04.2017

Šišák zvyšuje tlak, z toho důvodu není
kombinace DUO vhodná pro každého.


  Silymarin
  - | 12:50,19.04.2017

Já mám nejsilnější ochranu jater už doma
:-) Užívám Silymarin DUO od Da Vinci.
Obsahuje ostropestřec a šišák, díky tomu
mi pomáhá s detoxikací a ochranou jater,
nedám na něj dopustit.


  Pavla
  - | 8:14,09.05.2013

Já nevím, ale na játra používám silymarin duo a jsem spokojená. Obsahuje velké množství účinných látek, jakožto i dvě základní bylinky-ostropestřec a šišák.