Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

99. - Jak se stát mistrem světa - Výberové cviky - Jeffersonovy dřepy


Čas od času je potřeba do tréninku vnést zcela nový cvik, který je svým způsobem netradiční a stimuluje svalová vlákna z jiného úhlu, než tomu je u "běžných" cviků.

Trénink je rázem zábavnější, a když je cvik méně okoukaný, přitahuje pozornost spolucvičících, kteří se po nějaké době osmělí a začnou nový cvik zařazovat do svých tréninků. Alespoň taková je má zkušenost z fitka.

Nenechte se však zmást, originalita ne vždy znamená vyšší účinnost cviku. Provedení dřepů Jeffersonovým způsobem je poměrně mělké, což limituje zapojení většího množství svalových vláken. V podstatě je hloubka dřepu stejná jako při provedení klasického dřepu do paralely stehen s podlahou.

Zastavení dřepu v polovině dráhy vyvíjí na kolenní vazy největší střižnou sílu. To ovšem platí u klasických dřepů, kdy se kolena dostávají před špičky. V případě Jeffersonovy techniky jsou špičky vytočeny lehce do stran a postoj je poměrně široký, čímž dojde ke snížení tlaku na kolenní vazy. Cvik působí na vnitřní stranu stehen a na tzv. kapku, což je sval těsně nad kolenem na vnitřní straně stehna připomínající tvar kapky vody.

Někteří autoři uvádí, že Jeffersonovy dřepy pomáhají zpevnit boky.

 Provedení:
Činka se drží mezi nohama. Přistupte k velké čince a obkročte ji. Uchopte činku jednou rukou podhmatem před tělem a druhou rukou nadhmatem za tělem. Zaujměte širší postavení chodidel a činku odlepte od podlahy. Dřepy provádějte se vzpřímeným tělem a s hlavou v protažení páteře.

Není dovolen předklon, protože byste namáhali spodní záda a s vytočeným trupem do strany byste snadno mohli přijít k úrazu. Pokud vytočíte prsty nohou ven, zaměříte účinek také na krejčovský sval. Hloubka dřepu je však limitována velikostí použitých kotoučů. Pro dosažení lepších výsledků musí být dřep co nejhlubší, proto zkuste činku naložit kotouči o menším průměru.

Jeffersonovy dřepy nejsou příliš vhodné jako budovací cvik pro nárůst svalové hmoty. Cvik je spíše tvarovací s důrazem na zvýraznění vnitřní strany stehen. Proto jej lze zařazovat po leg-pressu, nebo klasickcých dřepech či čelních dřepech.

Vzorový tréninkový plán:

a) přednožování  
b) zanožování vsedě
c) čelní dřepy
d) Jeffersonovy dřepy
e) mrtvý tah s propnutými koleny
3x 12-10
3x 10-8
5x 12-6
4x 12-8
4x 15-10

zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 02.10.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: