95. - Jak se stát mistrem světa - Kyselina glutamová
Kyselina glutamová je ve výživě pro kulturisty nedoceněná a možná i záměrně přehlížená. Tato důležitá aminokyselina je poměrně levná a většina výrobců ji do svého sortimentu nezařazuje, protože se na ni nedá příliš vydělat.
Svou úlohu zřejmě hraje i doba, která nás naučila, že levné věci jsou méně kvalitní, proto se vyplatí investovat spíše do těch dražších dle známého tvrzení: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“. Možná toto "pravidlo" platí u většiny potravin, oblečení, aut či elektroniky, ovšem v suplementech se dají najít výjimky a tou právě kyselina glutamová je.
Kyselina glutamová se přirozeně vyskytuje v zelenině, obilovinách, tvrdých sýrech, hovězím a drůbežím mase. Samostatná se vyrábí průmyslově v poměrně velkém množství a její monosodná sůl glutamát sodný se přidává do potravin, např. sójová omáčka, nebo polévková koření. Při větším množství ve stravě může vyvolávat alergickou reakci, která se projeví zrudnutím tváří v důsledku nadměrného prokrvení, jev známý jako „syndrom hořících tváří“. U dětí je tento jev doprovázen neklidem a zvýšenou aktivitou.
Použití v kulturistice a silových sportech, kdy dochází k nadměrnému opotřebování svalové hmoty a aminokyselin, je důležité z hlediska „vychytávání“ amoniaku z krevního řečiště, který vzniká při deaminaci aminokyselin, které se využívají jako náhradní energetický zdroj při výkonech trvajících déle než 45 minut.
Kyselina glutamová na sebe naváže amoniak a výsledným produktem této reakce je glutamin. Glutamin je v těle nejvíce se vyskytující aminokyselina (cca 60% celkového obsahu aminokyselin). Vyskytuje se hojně ve stěnách sliznic a jeho nedostatek zhoršuje odolnost vůči virovým infekcím. Primárně ke zvýšené spotřebě glutaminu dochází při déletrvajících výkonech a při stresu, kdy se využívá jako zdroj energie.
Kyselina glutamová je nejdůležitějším excitačním (budivým) neurotransmiterem v centrální nervové soustavě a sítnici. Dekarboxylací kyseliny glutamové v buňkách vzniká tlumivý (pouze u dospělých, u dětí excitační) neurotransmiter GABA (kyselina gama-aminomáselná), pozitivně ovlivňující tok iontů mezi buňkami, především chloridových a draselných.
Bylo zjištěno, že velké množství kyseliny glutamové se nachází v prostatě. Ačkoli není známa dynamika působení na její činnost, má pravděpodobně na prostatu příznivý vliv.
Studií na 5000 jedincích ze 17 států byl zjištěn inverzní vztah na snížení krevního tlaku při suplementaci kyseliny glutamové v dietě v množství 5% z celkového příjmu bílkovin a to o 1-3 mm rtuti. (Zdroj: Stamler J et al. Glutamic acid, the main dietary amino acid, and blood pressure. Circulation 2009.)
Pro sportovce je vhodná kombinace kyseliny glutamové s kyselinou asparagovou, kdy lze očekávat především zlepšení regenerace urychlením močovinového (ornitinového) cyklu ve vazbě na citrátový cyklus – cykly se navzájem zesilují.
Na trhu je k dostání kyselina glutamová v levotočivé (L-kyselina glutamová) i pravotočivé formě (D-kyselina glutamová). Organismus nedokáže využívat pravotočivé aminokyseliny jako stavební materiál a biochemické působení pravotočivých kyselin je také odlišné.
Ohledně pravotočivé formy kyseliny glutamové se objevily zprávy, že by měla zvyšovat tvorbu vlastního testosteronu. Studie, která se tímto zabývala ovšem nedokázala toto tvrzení jednoznačně potvrdit. Veškeré výše uvedené informace se týkají L-formy, D-formu jakékoli aminokyseliny Vám nedoporučuji.
Dávkování kyseliny glutamové je podobné jako u glutaminu. Užívá se 1 vrchovatá lžička ráno na lačno a 1 vrchovatá lžička 1-2 hodiny před tréninkem. V den volna se užívá ráno a večer po jedné vrchovaté lžičce a zapíjí se vodou.
Výběr produktů z eshopu:
Ultra Anabolic Pack CEEM 240 + Glutamine 4x 100cps:
- Ekonomická... | Lavice na biceps je klas... | Bicepsová lavice s pevno... |
|