Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

92. - Jak se stát mistrem světa - Zvyšování fyzického výkonu 1


Zvyšování sportovní výkonnosti bez užívání steroidů či jiných zakázaných látek je možné mj. na základě zlepšení přísunu kyslíku do svalů a průtoku krve roztažením cév či naředěním krve.

Zdrojem energie pro pracující svaly je ATP (adenosintrifosfát), který vzniká v rámci citrátového cyklu v buňkách. Vstupním produktem cyklu je acetyl-CoA vznikající rozpadem živin. Jedna molekula acetyl-CoA dává po vykonání jedné otáčky cyklu vzniknout 10-12 molekulám ATP.

Se vzrůstající respirací se zrychlují biochemické reakce citrátového cyklu, tzn. rychlost reakce je dána množstvím kyslíku za předpokladu, že zrychlené dýchání doprovází i vyšší spotřeba ATP tréninkem, nebo jinou fyzicky namáhavou aktivitou. Rychlejší průběh citrátového cyklu zvyšuje přísun ATP do pracujících svalů. Jak ale zajistit pro pracující svaly více kyslíku pomocí doplňků stravy? Inosinem…

Inosin patří mezi nejúčinnější doplňky stravy z dob před kreatinem. Již v 70. letech minulého století bylo zjištěno, že zlepšuje okysličení tkání, čímž výrazně zvyšuje aerobní i anaerobní výkon. Pracuje na principu zlepšení prostupnosti látky BPG (2,3-bisfosfoglycerát) a zvýšení jeho obsahu v červených krvinkách.

Teď si jistě kladete otázku, k čemu to je dobré? Červené krvinky přenášejí kyslík do tkání pomocí krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík v plicích naváže. Poté se krvinky dostávají krevním oběhem do těla a v tkáních jsou nuceny se prodírat jemnými krevními kapilárami. Tam se z nich kyslík uvolní do tkáně a dále pokračují krevním oběhem bez kyslíku k dalšímu nadechnutí.

 

inosin


Jenže proces uvolňování kyslíku do tkáně probíhá v kapilárách pomalu, a tak dochází k tomu, že uvolněný kyslík se zpětně naváže na krvinku bez kyslíku a tkáň (sval) má potom kyslíku málo. Látka, která zabraňuje zpětnému navázání kyslíku na krvinku, resp. hemoglobin, je právě BPG, takže inosin zlepšuje okysličování tkání a také usnadňuje dýchání. S větším přísunem kyslíku se tak zrychluje citrátový cyklus a tím vzniká více ATP!

Inosin oceníte zejména v těžkých přemístěních činek, mrtvých tazích a dřepech, kdy jsou vysoké nároky na dodávky kyslíku do pracujících svalů. Též ho lze využít při vytrvalostních závodech, sprintech a všude tam, kde dochází k limitní respiraci.

Inosin se užívá asi 60 minut před tréninkem v dávce kolem 2-3 gramů. Pokud trénink, popř. závod trvá déle než dvě hodiny, je vhodné jeho doplňování v dávce kolem 0,5 – 1 g za hodinu. Užívání inosinu tzv. do zásoby je zcela neúčelné, proto se v odpočinkový den a v jinou denní dobu neužívá, což má také ekonomický přínos – balení déle vydrží na rozdíl od doplňků, které se musí užívat i několikrát denně.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 08.09.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: