Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

91. - Jak se stát mistrem světa - Pro nesportující ženy...


Článek je určen zejména pro ženy a dívky, protože právě ony nejčastěji řeší problém s nadváhou, která s sebou přináší nejenom zdravotní problémy, ale i psychické v podobě pocitu méněcennosti. Otázkou je: "Jak na to?".

V první řadě je problém s pravidelností příjmu potravy. Tělo funguje jako zásobárna. Nedostává-li se tělu po delší dobu potrava, tak z prvního přijatého jídla vytvoří co největší zásobu energie na další období hladu.

Období hladu rozhodně nemusí trvat dny, tělu postačí, aby se mu energie nedostávalo několik hodin a již se bude samo tzv. přepínat do úsporného režimu a vytvářet rezervy v podobě tukových zásob. Je nutné si uvědomit, že po dobu spánku tělo stále spotřebovává energii na udržení tělesného tepla, činnosti vnitřních orgánů a svalů umožňujících dýchání.

Předpokládejme tedy, že spánek trvá osm hodin. Po probuzení je prvním a nejdůležitějším jídlem snídaně. Jenže snídaně je také základem problému žen s nadváhou v tom smyslu, že prostě nesnídají a vystačí si s kávou. Pokud tato situace nastane, a na základě vlastních zkušeností ze dvou manželství vím, že ženy a dívky většinou nesnídají, tak se prodlužuje doba hladu.

Prvním jídlem pak nezřídka bývá až svačina kolem desáté hodiny dopoledne, popř. oběd v poledne. A náhle se nedostává tělu energie nejenom po dobu spánku, ale i během dopoledne, což činí dalších 4-6 hodin hladu. Přičteme-li délku spánku, dostáváme se na 12-14 hodin, kdy jste tělu nedaly ani joule energie. A to je základ problému! Hlad Vás stejně donutí, abyste se najedly a jak bylo napsáno o několik řádků výše, z tohoto jídla a následujících také tělo vytvoří zásobu energie v podobě útrobního a podkožního tuku, aby se připravilo na další období bez příjmu živin.

Pravidlem pro odstranění tohoto jevu je tedy řízený příjem potravy každé 3-4 hodiny. Na stejném principu pracuje tělo i s vodou. Jestliže pijete málo, tak si tělo vodu zadržuje. Výsledkem je nejenom odulý vzhled, ale také postupně se zhoršující funkce ledvin. Nedostatek vody zapříčiní větší zahuštění krve, což způsobí, že krev špatně proudí drobnými cévami a kapilárami. Navenek se to může projevit studenými končetinami v oblasti chodidel a dlaní. Tělo také není schopné ledvinami vyloučit nadbytek amoniaku, vznikající metabolickým obratem bílkovin, a ten pak snadno proniká do srdce a mozku, kde působí toxicky. Voda je také důležitá pro činnost střev a vlivem nedostatku vody snadno vzniká zácpa.

Většina z Vás po přečtení předchozího odstavce namítne, že prostě nemůže jíst z toho důvodu, že ráno do sebe nic "nedostanete", a když ano, je Vám špatně, nebo zkrátka nemáte čas. Z tohoto důvodu je vhodné, abyste na přechodnou dobu užívaly potravu v tekutém stavu. Kávu ráno vypijete, můžete přece vypít i bílkoviny a sacharidy připravené v šejkru za několik destítek vteřin a ještě dodat tělu tolik potřebnou vodu.

Zamezíte tak pocitu hladu a tělo nebude nuceno vytvářet tukové zásoby. Ve výběru vhodného produktu je důležité, aby byla splněna základní výživová kritéria. Nejenom z proteinů (bílkovin) je člověk živ, důležité jsou také sacharidy pro činnost svalů a vnitřních orgánů. Tuky hrají významnou roli ve funkci jater a správné funkci hormonálního systému. Nedostatek tuků v potravě se může projevit poruchami menzes a také se tukové zásoby hůře odbourávají z podkoží. V případě nahrazení snídaně, by měl Vámi zakoupený doplněk stravy splňovat požadavky na dodání bílkovin, sacharidů a tuků ve správném poměru.  

 


Z dostupného výběru doplňků stravy tyto podmínky splňují výrobky na bázi sacharidů (gainery) a tzv. MRP výrobky (meal replacement powder) jako kompletní náhrady hlavních jídel, popř. svačin. Často tyto výrobky obsahují rýžové a pšeničné klíčky, ovesný extrudát, proteinové složky a lecithin jako zdroj zdravého a tělu prospěšného tuku.

Výhodou těchto MRP výrobků je možnost připravit je v hustší konzistenci v podobě kaše. Tak lze snadno v rámci zvykání na pevnou stravu postupně přecházet od podoby nápoje k hustším, kašovitým konzistencím.

Dopolední svačinu je možné nahradit proteinovým či sacharidovým nápojem s ohledem na obtížnost Vašeho zaměstnání. Při manuální práci je přijatelnější sacharidový nápoj (gainer) pro rychlé dodání energie s minimálně 20% obsahem proteinů.  

Pro náročnější zákaznice s požadavkem na prodloužení efektu výrobku s maximálním oddálením pocitu hladu (v provozech, kde se dbá na délku přestávky v práci, zejména u výrobních linek a na pokladnách) jsou vhodné gainerové výrobky, ve kterých je sacharidová složka zastoupena ve více zdrojích s odlišným uvolňováním energie. Jen nezapomeňte na fakt, že svačiny by měly z energetického hlediska být asi v třetinovém množství oproti snídani, proto tomu přizpůsobte dávku Vámi vybraného výrobku.

Sedavé zaměstnání neumožňuje efektivně využít energie sacharidových výrobků a pokud byste jej aplikovaly, mohlo by se stát, že budete přibírat na váze. Proteinové nápoje jsou pro ženy zaměstnané v administrativě a v jiných kancelářských profesích lepší alternativou. Z tohoto důvodu doporučuji výrobky, kde hlavní složkou je sójový izolát. Sója podporuje tvorbu nejdůležitějšího ženského pohlavního hormonu estrogenu. Produkty ze sóji jsou lehce stravitelné, přitom mají hustší konzistenci a jsou za přijatelnou cenu.

Pro všechny uvedené varianty platí, aby nápoje byly obohaceny o lžičku MCT tuku případně řepkového oleje. Nenasycené mastné kyseliny z tekutých rostlinných tuků obsahují tzv. vitamín F, který zabraňuje vzniku enzymů, které jsou odpovědné za ukládání tuků do podkoží. Tekuté tuky lze také zakoupit v želatinových kapslích. Je samozřejmě pohodlnější mít u sebe několik kapslí s tekutým tukem, které příslušným nápojem zapijete, než s sebou nosit lahvičku oleje a riskovat tak znečištění oděvu, nebo vylití obsahu do kabelky.

Vhodnou alternativou jsou produkty označované jako CLA, které obsahují konjugovanou kyselinu linolovou (omega 6), jejíž působení na potlačení ukládání tuků do podkoží je všeobecně známé.

Oběd by měl probíhat v klasické podobě, nejčastěji celozrnné rýže nebo těstovin, také luštěniny, kus-kus, jáhly či amarant jako příloha jsou více než dobrou volbou, s plátkem drůbežího nebo rybího masa a porcí tepelně upravené zeleniny. Vše bez omáček a sosů, jejichž energetická hodnota (tuk + mouka + smetana) často dosahuje hodnoty samotné přílohy a masa.  

Odpolední svačinu je možné opět nahradit proteinovým nápojem asi v poloviční koncentraci. Je důležité vědět, že tělo odpoledne a večer již nepotřebuje příliš velké dodávky energie v podobě sacharidů. Tímto opatřením se také zamezí ukládání nadbytečných sacharidů do tukových zásob.

Skladba jídel by měla být od rána do oběda s převahou sacharidů, až na uvedenou výjimku v podobě sedavého zaměstnání, kdežto v odpolední svačině a večeři převažuje obsah bílkovin nad obsahem sacharidů. Sacharidové zdroje v této denní době přijímejte pouze ze zeleniny, kterou můžete doplnit i odpolední proteinový nápoj. Večeře se může skládat z masa, nebo vajec a tvrdých sýrů s porcí zeleniny.   


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 04.09.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku:  Smutné...
  - | 13:37,06.09.2017

Smutné, že se tady nic neděje. Kdyż si
vzpomenu na dvouhodinový monolog
majitele webu o vizích a plánech s
těmito stránkami. A všechny idee jsou
fuč