Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

84. - Jak se stát mistrem světa - Body mass index


Pro snadné určení tělesného somatotypu a tělesné kondice  je body mass index (BMI - index tělesné hmotnosti) dobrou pomůckou, jak tento stav určit. Jedná se o poměr mezi váhou a výškou dané osoby a vypočítává se dle následujícího vzorce:

BMI


Výsledek stanovuje, zda jste podvyživení, normální, máte nadváhu, nebo jste obézní dle následující tabulky:

kategorie BMI (kg/m2)
těžká podvýživa ≤ 16,5
podváha 16,5 - 18,5
ideální váha 18,5 - 25
nadváha 25 - 30
mírná obezita 30 - 35
střední obezita 35 - 40
morbidní obezita > 40BMI je spolehlivým indikátorem kondice u nesportující populace. Nezohledňuje totiž množství svalové hmoty a hladinu podkožního tuku. BMI kulturistů by značilo téměř vždy nadváhu, nebo mírnou obezitu.

Ve skutečnosti jsou nadlimitní kilogramy tvořeny svalovou hmotou s minimem podkožního tuku. Protipólem tohoto jevu jsou geronti s malou svalovou hmotou, ale procentuálně vysokou hladinou tuku. Jejich BMI však může značit ideální váhu. Podobný jev se vyskytuje u modelek. Mají málo svalové hmoty, ale hladina jejich podkožního a útrobního tuku může vykazovat hodnoty identické s obézními osobami. Tento jev je známý jako skrytá obezita.

V běžné populaci se objevují hodnoty indexu v rozmezí od přibližně 15 (závažná podvýživa) až přes 40 (morbidní obezita). Hranice mezi jednotlivými kategoriemi (závažná podvýživa, podvýživa, ideální váha atd.) se mezi různými odborníky liší. Všeobecně je BMI pod 18,5 považováno za podváhu, která může být příznakem nějaké poruchy stravování či jiného zdravotního problému, zatímco BMI nad 25 se považuje za nadváhu a nad 30 za příznak obezity. Tyto hranice platí pro dospělé starší 20 let.

V případě, že se rozhodnete stanovit si BMI a na základě zjištěné hodnoty vyvozovat důsledky, pamatujte na to, že BMI je pouze orientační nástroj určený pro nesportující populaci.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 11.08.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: