Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

81. - Jak se stát mistrem světa - Výběrové cviky - Zdvihy velké činky za tělem


Kdo by netoužil po mohutných trapézech a zadních deltoidech? Také často slýcháváte od svého trenéra kritiku na zaostalou zadní partii deltoidů a malou hloubku trapézového svalstva? Kritika zcela oprávněná.

Sami sebe vidíte v zrcadle jinak, než Ti druzí. Hlavně na sebe nevidíte zezadu, takže konstruktivní zhodnocení zádových partií je na místě. A platí to dvojnásobně, když chcete jít na soutěžní pódia. To si nikdo nechce připustit neúspěch, ani trenér, ani závodník. Ploché zadní deltoidy  se ukážou již při póze hrudník zboku.

Jakmile nemáte vzadu na rameni pořádnou bouli, vypadá rameno menší a ploché. Disproporce se zvýrazňuje v případě mohutného hrudníku a paží, to se Vám pak strhávají body za symetrii a svalový rozvoj.

Pro zlepšení těchto partií se dá dělat mnoho - upažování v předklonu, tlaky za hlavou, přítahy k bradě... Otázka zní: "Můžete si v případě těchto cviků naložit na činku 100 - 120 kg a provést bezpečně 8-10 opakování pro pořádnou stimulaci svalů k růstu?". Myslím, že ne.

 Někteří zdatní jedinci to možná zvládnou na tlacích za hlavou, ale s velkým rizikem poranění ramenních kloubů. Existuje však bezpečnější cvik a také účinný. Jsou jím zdvihy velké činky za tělem.

Oblíbený cvik nejlepšího kulturisty planety, jímž je bezpochyby 8-násobný Mr. Olympia Lee Haney. Bohužel, s pominutím jeho doby upadá tento cvik v zapomnění. Aspoň já osobně jsem v posledních několika letech neviděl nikoho, kdo by zdvihy za tělem cvičil.

Provedení:
Činku mějte položenou na stojanu pro dřepy, nebo na jiném stojanu, kde bude činka zhruba ve výši Vašeho pasu. Přistupte zády k čince a uchopte ji nadhmatem. Činku zdvihněte ze stojanů a mírně podsaďte pánev, aby hýžďové svalstvo nepřekáželo v pohybu osy činky vzhůru.

Provádějte zdvihy podél těla do úrovně spodní části zad. Poté pomalu činku spouštějte. Zdvihy za tělem můžete cvičit s volnou činkou i na multipressu. Velmi rychle roste síla a s tím pochopitelně přibývají kotouče na čince. Cvik zařazujte na konec tréninku, kdy je svalstvo řádně prokrvené předchozími cviky a ramenní klouby jsou prohřáté a připravené na větší zátěž.

Zátěž by měla během tréninku gradovat, proto doporučuji u všech partií začínat lehčími jednokloubovými cviky a přecházet ke cvikům komplexním, vícekloubovým.

Vzorový tréninkový plán zaměřený na trapézy a zadní deltoidy:

a) upažování v předklonu s jednoručkami 3x 12-8
b) přítahy EZ činky k bradě 3x 12-8
c) zdvihy velké činky za tělem    12, 10, 8, 6zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 31.07.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: