Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

7. - Jak se stát mistrem světa - Jak správně dýchat


V raném mládí jsme se sparingpartnery řešili problém, jak správně dýchat při cvičení. Existovalo několik teorií, jak dýchat "správně".

Jednou z variant bylo, zadržet dech na dobu nezbytně nutnou k dalšímu nádechu. V praxi to znamenalo, že jsme se nadechli a se zadrženým dechem vykonali několik opakování. Když jsme se začali dusit, následoval výdech a znova nádech se zadržením dechu. Tento způsob byl však značně vysilující a po několika sériích jsme toho měli dost.

Dalším způsobem bylo nadechnout se, když jsme zdvihali zátěž, resp. když se svaly dostávaly do kontrakce. Tento způsob dýchání jsme si osvojili s vysvětlením, že pro právě pracující sval je potřeba dodat kyslík nádechem. Ovšem i to je špatně.

 

jak spravne dychat


Správný způsob dýchání je totiž přesně obrácený. Když svaly pracují na zdvihu zátěže, tak je nutné vydechnout. To z toho důvodu, že v hrudníku je svalo-šlachová blána zvaná bránice, oddělující orgány hrudního koše a břicha. Kontrakce bránice vede k nádechu a vykonává 60-80% práce potřebné k nádechu - při stahu se vyklenuje do břišní dutiny.

Pokud se při zdvihu zátěže nadechujete, tak bránice je vystavena protilehlým tlakům pracujícího svalstva a tlaku vznikající kontrakcí samotné bránice. Při tomto stavu však hrozí její poškození. Proto je nutné při zdvihu vydechovat a tím bránici uvolňovat.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 01.09.2014

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: