Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

67. - Jak se stát mistrem světa - Tréninkové techniky pro pokročilé - Striktní opakování a cheating


striktni opakovaniPod pojmem striktní opakování se neskrývá nic jiného, než učebnicové provedení cviku bez zapojení pomocných svalových partií.

Úplně to však není možné, protože do činnosti se během každého cviku zapojují  také svaly pracující  se zatěžovanou svalovou partií (synergisté), nebo proti ní (antagonisté). Technika se vyznačuje superpomalým vykonáváním cviku po dobu až 5 sekund v daném pohybu s nižší zátěží. Důležité je též psychické naladění, konkrétně vysoká soustředěnost především na provedení cviku v plném rozsahu pohybu bez ztráty kontrakce.

Vzhledem k důrazu na provedení cviku v plném rozsahu se aktivuje maximální počet svalových vláken a tím i jejich růst. Techniku je možné zařadit do předsoutěžní přípravy k udržení svalové hmoty.

 Cheating je pomocný pohyb a také pravý opak striktních opakování, který Vám umožní provést několik dalších opakování, když je hlavní zatěžovaná partie již vyčerpána a není schopna dalšího zdvihu. V tom okamžiku zapojíte podvědomě do činnosti pomocné svaly, které Vám pomůžou provést několik dalších opakování.

Spolu se zapojením svalů se většinou provádí i dopomocný pohyb, např. trupem. Jako příklad lze uvést bicepsové zdvihy velké činky ve stoje. Sérii zpočátku vykonáváte technikou striktních opakování, ale u pátého zdvihu zjistíte, že další již nezvládnete. Protože nechcete sérii ukončit předčasně, zapojíte do činnosti také ramena a zádové svaly, které Vám pomohou zátěž překonat. Bicepsy tak pokračují v práci v podstatě s nižší zátěží, což je stimuluje k dalšímu svalovému rozvoji.

Cheating tedy částečně nahrazuje sparingpartnera, bohužel se ztrátou korektního vykonávání cviku. Techniku klamání nezařazujte příliš často, hrozí zranění spodních zad, nebo může dojít k ruptuře zatěžované svalové partie. Pro občasné zpestření a překonání tréninkové nudy je však vhodná.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 29.06.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: