Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

63. - Jak se stát mistrem světa - Závěrečná příprava 2 - Sacharidy a voda


sacharidy a cukryPrimárním cílem zvýšeného příjmu sacharidů před soutěží je naplnění svalstva glykogenem, což vede k větším a plnějším tvarům svalstva s lepší tvrdostí a separací.

Často praktikovaná dehydratace před soutěží ovšem blokuje naplnění svalstva glykogenem bez ohledu na dostatečné množství inzulínu, protože voda na sebe váže glykogen vznikající z glukózových jednotek v poměru 1:3 a plní tím funkci nosiče.

Po vstřebání glukózy z trávícího traktu do krve koluje glukóza krví. Část se použije na doplnění glukózy jako zdroje energie pro vnitřní orgány, většinu však přemění játra na tuk. Sportovci, kteří přijímají sacharidy bez přiměřeného přívodu vody přesměrovávají přeměnu glukózy do vlastních tukových zásob. Zvyšování tukových zásob je před soutěží pochopitelně nežádoucí.

Sacharidů před soutěží se není třeba obávat, klíčem k jejich zabudování do svalů je dostatečná hydratace. Na základě výše uvedených mechanismů lze vysvětlit, proč kulturisté jeden až dva dny po soutěži vypadají lépe než na soutěži. Důvodem je to, že po soutěži nejenom více jedí, ale i pijí. Při dostatečném přívodu vody jsou svaly schopné přijímat dostatek glukózy a vytvářet z ní glykogen.

Kulturisté by si měli uvědomit, že při omezení příjmu vody v závěrečné fázi přípravy, hlavně při zvýšeném přívodu sacharidů, tělo není schopno naplnit svaly glykogenem a odbourávat tuky. Dostatečný přívod vody by proto měl být součástí dietního režimu v posledních dnech před soutěží.

použité zdroje:
MUDr. Dušan Hamar, CSc.
Jozef Grolmus - mistr světa v kulturistice


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 19.06.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: