Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

62. - Jak se stát mistrem světa - Závěrečná příprava - Odvodnění před soutěží


závěrečná přípravaO tomto tématu koluje mnoho zvěstí a pověr. Existují rozličné a velmi exotické způsoby závěrečné přípravy. Od vysazování sodíku již týden před soutěží, až po totální omezení příjmu tekutin několik dnů před nástupem na pódium v domnění, že výsledná forma bude v podobě špičkového vyrýsování a svalové separace. V drtivé většině případů tato drastická opatření nefungují. Objasním Vám proto několik biochemických zásad hospodaření oganismu s vodou a minerály.

Hospodaření organismu s vodou a minerály spadá do působnosti endokrinního systému renin-angiotenzin-aldosteron. Spouštěcí mechanismy tohoto systému jsou omezení  příjmu vody, pokles krevního tlaku a snížení obsahu sodíkových iontů, jejichž množství a koncentrace také po spuštění systém zpětně ovlivňuje, tzn. co systém spustí, to je systémem též řízeno. Primárním orgánem, který zaznamenává výše uvedené změny jsou  ledviny, konkrétně jejich receptory.

Při dehydrataci začnou ledviny vylučovat hormon renin, který štěpí bílkovinu vznikající v játrech, tzv. angiotenzinogenu na angiotenzin I, který je enzymaticky přeměněn na angiotenzin II. Angiotenzin II je hlavním hormonem celého systému, který způsobuje stažení cév a tím zvýšení krevního tlaku. Důležité je, že v kůře nadledvin stimuluje produkci antidiuretického steroidního hormonu aldosteronu.  Aldosteron způsobuje zadržování sodíku a omezuje tvorbu moči, čímž zabraňuje ztrátě vody ledvinami.

Další negativním faktem je podpora aldosteronu k sekreci (vyloučení mimo buňku) draslíkových iontů. Tím dochází ke snížení obsahu vody v intracelulárním (vnitrobuněčném) prostoru - ve svalových buňkách, tedy ke zmenšování svalstva, které je až ze 75% tvořeno vodou. Voda je pak vylučována z buněk do extracelulárního (mimobuněčného) prostoru - do podkoží a výsledek je ten, že svaly jsou měkké, hladké, závodník je bez výrazného vyrýsování a svalové separace.

Voda se v organismu nepřesouvá jako čistá H2O, ale jako roztok se sodíkovými ionty. Sodík ovlivňuje množství extracelulární tekutiny - mj. i v podkoží, kde je vrstva vody se sodíkovými ionty. Když vyřadíte sůl ze stravy a budete hodně pít cca 4-5 litrů denně, bude tělo vylučovat vodu ledvinami spolu se sodíkem, protože tělo nebude mít důvod tvořit aldosteron. Tím se bude snižovat obsah sodíku v podkoží. A když tam nebude sodík, tak tam nebude ani voda a podkoží se odvodní. Celý proces lze zvýraznit příjmem draslíku, který bude vodu přivádět do svalových buněk. Dojde tak ke zvýraznění svalů, především hustoty a tvrdosti.

Aldosteron je však tvořen nejenom při výrazné dehydrataci, ale i při omezení příjmu sodíku. Manipulace se sodíkem ovšem patří k důležitému kroku v odvodnění podkoží. Tím se však připravuje živná půda pro vznik aldosteronu. Při dostatečném příjmu tekutin není tvorba aldosteronu omezením soli tak rychlá a výrazná jako při dehydrataci. Ovšem tělo se snaží mít sodíkové i draslíkové ionty v rovnováze, proto by omezení sodíku nemělo být provedeno dříve jak dva dny před soutěží.

Tato doba je dostatečná pro odvodnění podkoží a nevyvolání produkce aldosteronu omezením sodíku. Délka této doby je individiuální, proto je nutné odvodnění vyzkoušet předem a vše si zapisovat a kontrolovat formu několikrát denně. Poté si stanovte délku doby s omezením sodíku. Setkal jsem se s případy, že stačil den, jiní potřebují dny tři. Průměr a nejčastější praktikovaná doba jsou dva dny s omezením soli před soutěží.
    
Jak bylo uvedeno, dehydratace vede k tvorbě angiotenzinu II, který způsobuje stažení cév. Takže ovlivňuje žádanou vaskularitu - žilnatost, což je před soutěží nežádoucí a je to další důvod, proč omezení vody nepraktikovat.

požité zdroje:
S. Trojan a kol., Lékařská fyziologie
K. Murray, Harperova biochemie
MUDr. Dušan Hamar, CSc.
Jozef Grolmus - mistr světa v kulturistice


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 17.06.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: