Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

61. - Jak se stát mistrem světa - Strečink, klouby, bandáže


bandážePostavení kloubů v přirozené anatomické poloze pomáhají udržovat svaly a šlachy. Otázkou tedy je, zda je správné se před silovým tréninkem rozcvičovat strečinkem. Na jedné straně se setkávají siloví sportovci s doporučením, aby vykonávali strečink před tréninkem jako prevenci před zraněním a jako součást procvičení, kdy se svaly zahřejí, protáhnou a připraví na výkon, na straně druhé to ovšem správné není, když chceme vykonávat silový trénink s maximálními zátěžemi a minimálním počtem opakování.

Důvodem je totiž fakt, že natahovaním šlach se uvolňuje také "sevření" kloubů, především kloubních jamek, které do té doby byly semknuty pevnými a tuhými vazy. Natahováním dochází k uvolnění tohoto sevření, podobně jako když povolíte tkaničky u bot. Boty se Vám začnou při chůzi vyzouvat, ale klouby se pod zatížením dostávají do situace, kdy je povolené vazy nedrží ve správné pozici a může dojít k jejich vyosení a následnému vzniku zranění.
    
Vcelku rozumný názor měl na strečink před tréninkem fitness guru, kulturista, vzpěrač a chiropraktik Jack LaLanne. Když se ho zeptali, zda se rozcvičuje strečinkem odpověděl: "Už jste někdy viděli lva, že by se před tím, než zaútočí na svou kořist, protahoval?".

Jestliže bych měl z výše uvedených informací odvodit nějaký závěr, tak bych Vám doporučil, abyste před těžkými tréninky rozcvičení strečinkem neprováděli vůbec. V ostatních případech, obzvl᚝, když počet opakování přesahuje šest, provádějte strečink na procvičované partie s maximální výdrží v protažení 5 sekund. Nedojde k tak velkému uvolnění vazů a jako prevence před zraněním je to dostatečné.

Mnohem užitečnější je vykonávat strečink po silovém tréninku, kdy mj. pomáhá odplavit laktát a odpadní látky vzniklé katabolismem při tréninku ze svalů, tzn. urychluje regeneraci.

Zranění šlach a vazů je častým jevem u sportovců zneužívajících zakázané dopingové látky, kdy dojde k rychlému zesílení a zvětšení svalstva. Svaly jsou vyživovány látkami, které jsou do svalů přiváděny krví, na rozdíl od šlach, které jsou vyživovány difuzí z okolních tkání, což je podstatně pomalejší a trvá to delší dobu, než šlachy zesílí na úroveň svalstva.

O zanedbávání výživy kloubů a šlach nemluvě včetně nesmyslně negativní kampani některých webů proti hydrolyzátu kolagenu, který si dovolí výrobce přidat do syrovátkového proteinu. Asi nevědí, že sval je silný tak, jak je silná šlacha a čím je šlacha silnější, tím větší a silnější je také sval.

Použití bandáží při silovém tréninku má své opodstatnění. V kloubu se nachází synoviální tekutina (kloubní maz). Při zátěži dochází ke stlačení kloubů a zvětšení hydrostatického tlaku synoviální tekutiny - tlak působí směrem zevnitř ven.

Zvýšený tlak omezuje pohyblivost a zvyšuje napětí v kloubech. Výsledkem bývá neschopnost provést cvik v plném rozsahu pohybu. Bandáží dochází ke stlačení kloubů a vazů z vnějšku, tedy k vyvinutí tlaku směrem dovnitř. Tím dojde k vyrovnání hydrostatického tlaku synoviální tekutiny a uvolnění tlaku na klouby a vazy kloubní jamky.

Ti zkušenější z praxe vědí, že dojde ke zlepšení silového výkonu především v dřepu (bandហkolen) a benchpressu (bandហloktů).


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 15.06.2015

Výběr produktů z eshopu:

BBN - Bandáže na kolena ..


elastická bandហna kolena od Best Body Nutrition, délka 200cm...

Eleiko bandáže kolen ..


Jeden pár elastických bandáží kolen. Číslo produktu: 3000218 ...

Eleiko bandáže zápěstí ..


Jeden pár elastických bandáží zápěstí se suchým zipem. Číslo p...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku:  Pavel
  - | 16:19,03.02.2016

Dobry den, zacal jsem od ledna posilovat
a nyni jsem si narazil loket, ktery
poboliva. Ma smysl stale chodit do
posilovny a pouzivat treba takovouto
bandaz pro jistotu
http://www.distrimedpomucky.cz/elasticke
-bandaze/bandaz-lokte-elasticka.html
nebo radsi si dat pauzu? U doktora mi
bylo receno, ze je narazeny a bude trvat
2-3 tydny kdy uplne odezni bolest. Nerad
bych prerusil cviceni, kdyz uz jsem se
do toho oprel.