Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

26. - Jak se stát mistrem světa - Scheurmannova choroba


KyfózaMorbus Scheurmann (Scheurmannova choroba) je poškození páteře, které postihuje převážně chlapce v pubertálním věku. Choroba postihuje 1-3 děti ze sta. Jedná se nejčastěji o kyfózu dolní části hrudní páteře (kulatá záda) s klínovitým tvarem obratlových těl (dobře patrné při bočním RTG páteře). Rozvoj choroby je multifaktoriální – za častou příčinu je považováno zkrácení svalů ramenního pletence a zádového svalstva, svalová dysbalance, špatná koordinace hlubokého stabilizačního svalstva páteře, nedostatek bílkovin ve stravě apod.

Deformace je trvalá, v podstatě neexistuje žádná studie, která by prokázala zlepšení kyfózy či odstranění deformity obratlových těl. Choroba se může a nemusí projevit bolestmi zad, je ovlivněna hybnost a dynamika páteře v poškozené oblasti. Při včasném podchycení choroby v raném stádiu lze další progres choroby mírnit až zastavit vhodným gymnastickým cvičením v kombinaci s použitím korzetu. Kyfóza spojená s deformitou však přetrvává po celý život.

Vliv posilování na rozvoj této choroby je poměrně značný. Ploténky a obratle jsou totiž v pubertálním věku měkké, snadno tvarovatelné a vyvíjejí se až do 18. roku života jedince. Poté je vývoj ukončen, ploténky a obratle již zůstávají ve tvaru, který nabyly ve fázi vývoje.

Pro potlačení vzniku Scheurmannovy choroby je nutné vyvarovat se všem tlakovým cvikům, které stlačují páteř ve vertikálním směru (cviky ve stoje a vsedě, kdy je zátěž zdvíhána nad hlavu), nebo vleže proti opěrce lavičky, kdy zátěž tlačí páteř na opěrku a dochází ke stlačování obratlových těl. Při sestavování tréninku a jeho následné realizaci NESMÍ být opomíjen strečink zatěžovaných partií. Jak již bylo uvedeno, vývoj páteře je především limitován zkrácenými svaly (páteř se nemůže vyvíjet požadovaným směrem, zkrácené svaly ji „nepustí“). Zhoršení situace nastává tehdy, pokud jedinec začne ještě posilovat.

Většina začínajících kulturistů neudrží své ego na uzdě a snaží se „urvat“ co největší zátěž. Takového jednání se dopouštějí především z důvodu kopírování tréninkových dávek profesionálních kulturistů v domnění, že budou-li aplikovány stejné tréninkové postupy, povede to k podobnému svalovému rozvoji. Dalším důvodem ke zhoršení stavu páteře je většinou celková neoblíbenost tréninku nohou převážně u mužské populace. Začínající prosazují především dvě partie – hrudník, bicepsy. Technika cviků je ve většině případů mizerná právě díky snaze o přemístění maximální hmotnosti. Výsledkem takových postupů je deformace měkkých obratlových těl a svalová dysbalance.

Z výše uvedeného je patrné, že na rozvoji choroby se podílí soubor většinou mechanických vlivů, a proto je nutné nezavdávat svým neuváženým chováním další důvody pro sebemenší zhoršení stavu páteře.

Ti, u nichž byl již Morbus Scheurmann diagnostikován, by měli kulturistiku hodit za hlavu a do ukončení vývojové fáze páteře se věnovat strečinku, plavání (především stylu na znak), pilates, gymnastice a lehké atletice. Tréninkové dávky doporučuji konzultovat s lékařem.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 26.01.2015





Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:



Zadejte text z obrázku: