Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

17. - Jak se stát mistrem světa - Typologie postavy


Pro určení tréninkových dávek a vhodných tréninkových postupů je možné postupovat na základě určení tělesného somatotypu. Jsou známy tři tělesné somatotypy:

 

somatotypy1. ektomorf
Štíhlý až hubený, tenké paže i nohy, úzká ramena a malý hrudník. Obtížně nabírá, má rychlý metabolismus. Pohybuje se a pracuje rychle, ale snadno se unaví. Učí se rychle a také rychle chápe. Mívá horší pamě a informace snadno zapomíná. V důsledku rychlého životního tempa snadno podléhá depresím.

Ektomorfové mají kolísavou schopnost trávení, což často vede k poruchám trávení. Vyznačují se nepravidelným příjmem potravy. Časté jsou návaly hladu, které musejí být rychle uspokojeny bez ohledu na denní dobu.

2. mezomorf
Sportovní až robustní postava s dobře stavěným hrudníkem a širokými rameny, úzkým pasem. Celkově postava připomíná tvar písmene X. Nositelé mezomorfních znaků jsou vhodnými kandidáty pro kulturistiku a silové sporty. Dobře nabírají i shazují, stejně tak dobře reagují na zátěž zvyšováním síly a svalových objemů.

Mezomorfové mají výkonné zažívání. Ve stravě jsou nevybíraví všežravci, ale maso nemusí mít každý den. Nutná je pravidelnost ve stravě, pokud se dostaví hlad nebo žízeň musí se co nejdříve najíst a napít. Bývají vůdčími typy. Umí být přátelští i kritičtí.

3. endomorf
Mohutná až zavalitější postava, silné nohy i paže, krátký a silný krk, ale většinou i široký pas. Vyznačuje se velkou fyzickou silou. Snadno inklinuje k nadváze a obezitě. Povahově bývají stálí, vyrovnaní a uvolnění.

Málokdy se rozzlobí. Dobře spí a problémy si nepřipouští. Endomorfové mají silnou a mastnou pokožku. Pokud se náhodou ocitnou ve stresu podléhají přejídání.

 Většina lidí je jakousi směsí alespoň dvou somatotypů, ale vždy jeden převažuje. Somatotyp postavy se může měnit. Každý z nás se setkal s lidmi, kteří dokázali svou postavu změnit.

Nezřídka bývá k vidění, kdy se z tlouštíka stane svalnatý jedinec, nebo ze štíhlé slečny korpulentní dáma. Somatotyp postavy je tedy měnitelný a do jisté míry závisí na potřebách a životním stylu jedince. Ovšem povahové rysy, nebo výkonnost trávící soustavy se příliš nemění a to je potřeba si v případě plánované změny postavy uvědomit.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 21.10.2014

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: