Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

100. - Jak se stát mistrem světa - Zvětšete si objem hrudního koše speciální technikou


Prsní svalstvo je dnes na soutěžích prezentováno zcela jiným způsobem, než tomu bylo dříve. V 60. a 70. letech byl velký důraz kladen na objem hrudního koše. Kulturisté se na soutěžích při póze hrudník zboku snažili co nejvíce vyklenout hrudník. V té době nebyl pro světovou špičku problém zvládnout vakuum, které se právě hodilo i do této pózy demonstrace hrudníku. Zboku byl totiž vakuem vytvořen dojem velmi štíhlého pasu a Tito borci si pod hrudník zatlačili paži tak, aby jí mohli břicho ještě více zatlačit a zároveň lehce přizvednout hrudník.  

V případě, že byl dotyčný jedinec navíc vybaven poměrně slušnou svalovou hmotou prsních svalů, vytvořilo to dojem neskutečně masivního a velkého hrudníku. Mezi takové borce se samozřejmě řadil Arnold a také Mike Katz a mnoho dalších. Dnes se na košatost hrudníku příliš nehledí, pokud je hrudník obdařen alespoň průměrným prsním svalstvem, dbá se spíše na celkový dojem této pózy, a tak může často o vítězi rozhodnout, zda má zboku viditelné proužky na gluteálech, anebo jestli má správně vyvinuté hamstringy. Trend se sice změnil, ale název této pózy zůstal stejný - hrudník zboku - takže vývoj jde jaksi proti názvu této povinné pózy od nejnižších soutěží až po Mr. Olympia.

Roztahování hrudníku se rozhodně neprovádí pomocí tlakových cviků. Především bench-press podporuje rozvoj sice širokého, ale z profilu plochého hrudníku s rameny vystupujícími před hrudní koš. Tudy cesta rozhodně nevede. Pokud chcete rozvíjet objem hrudního koše, musíte zařazovat tahové cviky, nebo tzv. dýchací cviky.

Zcela určitě Vám objem hrudníku lépe zajistí rozpažování, jakožto zástupce klasického tahového cviku. Mezi dýchací cviky se řadí pull-overy. Hlavně varianta pull-overu, kdy ležíte křížem přes lavici a jednoruční činku spouštíte za sebe, je považována za nejúčinnější cvik na zvětšení objemu hrudního koše.

Technika pull-overu s jednoruční činkou:
Cvik se provádí v poloze vleže křížem přes rovnou lavici. Jednoruční činka se drží oběma rukama. Startovní pozice je s činkou nad hrudníkem a činka se spouští za hlavu. Při pohybu za hlavu dochází k protažení prsních a pílovitých svalů, při návratu činky do původní pozice se pochopitelně jmenované svaly kontrakcí posilují.

Do cviku se výrazně zapojuje široký sval zádový a změnou polohy loktů lze účinek cviku výrazně změnit v jeho prospěch. Lokty se udržují po celou dráhu pohybu mírně pokrčené s neměnnou polohou. Pokrčování loktů při spouštění činky za hlavu je zásadní chybou, protože se do činnosti výrazně zapojí tricepsy. Pro zvětšení objemu hrudního koše je nutné prohnutí v hrudní páteři, pánev setrvává ve stálé pozici.

"Kombinujte dřepy, mrtvé tahy a nadhozy pull-overem s lehkou zátěží!"

Samotné zařazení pull-overu do tréninku prsního svalstva je zpočátku účinné, ale nepřináší příliš velkou progresi. Důležité je, aby se roztahování hrudníku trénovalo pokaždé, když jsou zařazeny cviky, které jsou náročné na respiraci. Takže při dřepech, mrtvých tazích a nadhozech je účinné do pauzy mezi sériemi zařazovat tzv. dýchací pull-overy s lehčí činkou, nikoliv pro dosažení růstové stimulace prsního svalstva, ale s důrazem na provedení cviku v co největším rozsahu pohybu s dostatečným počtem opakování a s hlubokými nádechy do hrudního koše.

Hrudník, který je náročným dýcháním po těžkém cviku již dostatečně roztažen, tak dostane další stimulaci ke zvětšení svého objemu tentokrát pomocí cviku se zátěží. Nároky na zvětšení objemu gradují, což se projeví zvětšením objemu hrudního koše pro narůstající kapacitu plic.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 06.10.2015

Výběr produktů z eshopu:

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...

XXTREME FITNESS FLOOR 8 - sportovní ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: