Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

rozhovor s: Petr Prieložný


Petře, můžeš nám prozradit nějaké základní informace o tobě?
Jmenuji se Petr Prieložný, je mi 22 let. Narodil jsem se v Mělníku a vždy jsem bydlel ve Mšeně. Před půl rokem jsem se rozhodl přestěhovat do USA, abych mohl rozvinout svůj talent a potenciál ve své sportovní kariéře.

Jaký sport děláš a jak jsi se k němu dostal?
Věnuji se sportovní kulturistice. K tomuto sportu jsem se dostal přibližně v 15 letech, kdy jsem začal přemýšlet o sportu, který bych naplno dělal. Od malička jsem byl vždy sportovně založený a na sport od přírody talentovaný. Vyzkoušel jsem spoustu sportů, jako plavání, karate, box, fotbal, motocross. Ke každému sportu je základní podmínka mít dobrou tělesnou kondici a já si uvědomil, že všechny cesty vedou do Říma (v každém sportu je důležitá posilovna jako základ). To se mi také líbílo, začal jsem být silnější než ostatní, pomalu jsem se začínal lišit postavou, což jsem vždycky chtěl. A jaké byli začátky s činkama? Ve městě žádná posilovna, takže jsem si vyrobil své první činky z betonu, jako lavice mi posloužilo staré žehlící prkno a kostra školní lavice. Cvičil jsem ve sklepě, kde bylo v létě vedro, v zimě mráz.

Jaké jsou podmínky k tomu stát se dobrým kulturistou?
Trpělivost, pevná vůle a sebekázeň. Pokud tohle v sobě máte, dá se z čeho stavět. Základním faktorem v kulturistice je strava. Musí být vyvážená, s přesným určením kalorického příjmu atd. Lidé jsou různí, takže někdo musí jíst více striktně, někdo láduje čokoládu a nepřibere ani pírko. Tohle je otázka metabolismu, někdo spaluje rychleji, někdo ne. Dalším faktorem k úspěchu je tvrdý a pravidelný trénink. Když se toto zkombinuje se správnou výživou, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jak probíhá tvúj den například 3 týdny před soutěží?
Tady bych začal tím, že se kulturistická příprava dělí na objemovou a soutěžní přípravu. V objemové přípravě se nebere takový zřetel na hladinu tuků v těle. Důležité je celkové zvětšení svalové hmoty. Pak přichází na scénu soutěžní příprava, která začíná zhruba 13 týdnů před soutěží. V tomto případě je dieta velmi striktní a to je také bod, kde mnoho lidí selže, protože je to velmi náročné. Závodník příjmá méně energie než spálí, takže se cítíte více a více unavení. Můj den 3 týdny před soutěží vypadá následovně. 15 jídel denně, každé  jídlo obsahuje bílkoviny ( maso, vejce) + komplexní sacharidy ( rýže, vločky ) a zeleninu. Ráno v 6.30 mě čeká první trénink, jedné či dvou partií, trénink trvá přibližně 45 minut a je velmi intenzivní. Druhý trénink kolem 14 hodiny, procvičím další jednu či dvě svalové partie. Kolem 21 hodiny mě čeká poslední trénink dne a to aerobní trénink, při kterém se spaluje více kalorií. Rotoped, běh.pás, atd. Během dne pak jen sbírám zbytky sil na další trénink, na další porci jídla, protože i to není lehké.

Jake jsou tvoje dosavadní úspěchy?
V roce 2007 jsem se stal vicemistrem čech juniorů, 3.. na mistrovství České republiky. Letos, tento měsíc jsem obsadil 2.místo na NPC Rochester a tento víkend jsem se stal absolutním vítězem NPC Bill Grant Classic.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Jsem velmi šťastný, že jsem se na soutěži potkal s kulturistický profesionálem, který mi nabídl, že si mě vezme pod svá křídla. Mám obrovskou motivaci a chuť se neustále zlepšovat a jednoho dne bych se rád stal profesionálním kulturistou.

Petře, čím se živíš v USA a jaké vidíš rozdíly mezi ČR a USA?
Momentálně dva měsíce nepracuji a naplno se věnuji soutěžní přípravě. Samozřejmě jen díky velké podpoře mých sponzorů. Jinak pracuji jako soukromý trenér na Manhattanu, kde také bydlím. Další zdroj příjmů je fitness modeling. Příští měsíc napříklád odlétám skoro na měsic na západní pobřeží. Focení v Sacramentu, Los Angeles, San Fransiscu, San Diegu a na závěr na Hawaii.

Rozdíl mezi ČR a USA je obrovský. Když budu mluvit o sportovním světě, myslím, že v mém oboru je skoro nereálné živit se kulturistikou v Evropě. Tady v USA je to jiné. Kulturistika je zde velmi populární, což se o ČR říci nedá. V USA je daleko více financí pro tento sport, pro hledání sponzorů, atd.

Co bys poradil mladým klukům na závěr?
Myslím, že nezáleží na tom, jaký sport si vyberete, důležité je, že v sebe budete věřit. Když pujdete za svým cílem, dosáhnete ho, stejně tak jako já.. Sport je nejlepší věc na světě, udrží vám zdraví a ve stáří pak můžete vzpomínat na své výsledky. Je daleko lepší jít si s kamaradem zasportovat, unavit svaly, vytvořit nějaké hodnoty, než jít do hospody, pít a kouřit.

Na závěr bych chtěl poděkovat své rodině, přítelkyni, kteří při mě celou dobu stáli a podporovali mě.

Pokud máte zájem sledovat mou přípravu, fotky, nove informace, navštivte prosím mé webové stránky, kde naleznete naprosto všechno.

S pozdravem

Petr Prieložný
www.petrprielozny.com

zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 28.07.2009

Pro tento článek není možná diskuze