Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Kreatin - srovnání typů


Dřív bylo kupování kreatinu jednoduché, existoval jen jeden ve formě prášku v kbelíku. Během let přibyly další formy kreatinu, balení a ingredience. Možná máte zmatek v tom, který kreatin je nejefektivnější a jaké jsou vedlejší účinky.

Tento článek vám dá přehled nejznámějších druhů. V tabulce na konci článku naleznete přehledné srovnání vyjmenovaných druhů.


 

 

Kreatin monohydrát

Kreatin monohydrát je původní kreatin. Je to kreatin krystalicky vázán na molekulu vody, která tvoří cca 12% celkového obsahu.Je to ten, na kterém byly dělány všechny vědecké studie. Pokud si chcete koupit kvalitní kreatin, kupujte ten se značkou Creapure, což znamená že je to vysoce kvalitní prášek z Německa. Kreatiny bez této značky byly pravděpodobně vyrobeny v Číně a mají nižší kvalitu.
Problémem monohydrátu je, že je těžko rozpustný, může způsobit žaludeční nevolnost a nadýmání. Potřebuje zaváděcí fázi, musí se užívat s cukrem a může způsobit kreatinové otoky. Má také nižší schopnost absorpce a je degradován v žaludku.


 

Tekutý kreatin

Tento kreatin je neúčinný.

 

Šumivý kreatin

Kreatin kombinovaný se sodíkem a cukrem. Kromě těchto ingrediencí to není nic jiného než kreatin monohydrát. Je také hodně drahý.

 

Kreatin Micronized

Micronized Creatine je mikromletý kreatin monohydrát. To zvětšuje jeho povrch a zlepšuje absorpční schopnost. Tento kreatin je efektivnější než kreatin monohydrát a také má méně vedlejších účinků. Stále vyžaduje zaváděcí fázi. Není efektivně absorbován, cca 40-50% se ztrácí působením žaludeční kyseliny.
 

 

Creatine Citrate

Kreatin vázaný na molekuly citronanu. Přestože má lepší absorpční schopnost než běžný kreatin, dávkování musí být dvojnásobné. Nutnost zaváděcí fáze je předmětem diskuzí.

 
 

 

Kreatin Kre-Alkalyn

Kreatin vázaný na Kre-Alkalyn. Má vyšší absorpční schopnost a nevyžaduje zaváděcí fázi. Působí méně žaludečních problémů a nadýmání. Standartní creatin má hodnotu PH nižší než 7,0 a tím se při styku s kapalinou rychle přeměňuje na creatinine, což je látka s vedlejšími účinky ( křeče, nevolnost). Kre-Alkalyn je jediným creatinem s hodnotou PH vyšší než 12,0. 


  

 

 

 

Kreatin ethyl ester (CEE)

Kreatin ethyl ester byl zaveden jako kreatin, který má vyšší rozpustnost, je výrazně silnější než předchozí formy creatinu. Ethyl-ester v Creatine Ethyl Ester vytváří molekuly tuku rozpustné a schopné pasivně pronikat rychle skrz buněčné membrány. Tato metoda dodávání kreatinu obchází přenašeč kreatinu v buněčných membránách a dovoluje kreatinu rapidně zvyšovat vnitřní množství kreatinu – mnohem více než bylo kdy možné s klasickým kreatine monohydrátem. Není nutné současné dávkování cukrů, protože díky esterové formě využívá CEE odlišný transportní systém. Jeho chuť je velmi hořká.

Nedávná studie však ukazuje špatnou odlnost vůči žaludečním kyselinám. Zdroj studie: Department of Life Sciences, Kingston University, Penrhyn Rd, Kingston-upon-Thames, United Kingdom. 2University of Northumbria, Sport Sciences, Northumbria University, Northumberland Building, Newcastle upon Tyne, United Kingdom
V rámci studie vybrali 3 výrobky CEE a porovnali je s běžným kreatin monohydrátem, když je vmíchali do kyselého roztoku (napodobujícímu prostředí v žaludku). Zjistilo se, že v žaludku dochází k určité degradaci CEE.
 
 

Creatin ethyl ester malate (CEEM,CEM3)

Jedná se o creatine ethyl ester s připojeným malátem. Kombinuje vysoce efektivní a vstřebatelný CEE s vyjímečnými vlastnostmi malatu. Je v současné době nejefektivnější, nejlépe vstřebatelný kreatin s nejlepší rozpustností a chutí na trhu.
Trávicí trakt dráždí méně než ostatní formy creatinu včetně CEE. Mezi další vlastnosti právě díky připojenému malatu patří snížení vyčerpanosti svalů ihned po tréninku, snížení únavy a zvýšení mentálních schopností (nedostatek malatu způsobuje psychickou únavu) a další. Díky kombinaci esteru a malatu není degradován v žaludku jako např. některé jiné formy creatinu, tím se ještě více zvyšuje jeho biologická dostupnost.
Vlastnosti creatine ethyl esteru zase dávají tomuto produktu super propustnost skrz buněčnou membránu svalové buňky (30 až 40x rychleji než jiné kreatiny). Kombinace creatine ethyl esteru a malatu  tak dodává energii a regeneruje svalové buňky mnohem rychleji, svalová buňka dosahuje vyšších energetických hodnot než u jakýchkoliv jiných typů kreatinů. CEEM narozdíl od jiných kreatinů obsahuje skutečně bezvodnatý kreatin. Tím je zajištěna velká stabilita a trvanlivost produktu. CEEM bývá často obsažen v těch nejúčinnějších NO anabolizérech.
 

Nejlepší formy kreatinu

Esterifikované kreatiny (CEE) s připojeným malátem (tzn. CEEM,CEM3), přestože patří mezi dražší, jsou tou nejlepší formou kreatinu díky vysoké absorpci a unikátním energetickým efektům malátu.
 

O vlastnostech a významu malátu a esterifikovaných kreatinů se dočtete v tomto článku
 

 


Tabulka srovnání kreatinů

Hodnocení hvězdičkami je vzestupné, tzn. pět hvězdiček = nejlepší

  Creatine Monohydrate Creatine Citrate Creatine Micronized Kre-Alkalyn CEE CEEM
Potlačení kreatinových otoků  -          
Potlačení trávicích problémů  -          
Zaváděcí fáze ano  - (?) ano  -  -  -
Rozpustnost            
Chuť            
Doporučeno užívat spolu
s dalšími látkami
 sacharidy  sacharidy sacharidy  -  -  -
Stabilita v žaludku *            
Stabilita ve vodě            
Stabilita celkově            
Vstřebatelnost a biodostupnost
celkově, rychlost vstřebávání
           
Účinnost vyšší než u CM  -          
Efektivita celkově            
Výše dávky denně  10-20g  20-40g 10-20g  1.5-3g  3-5g  1.5-6g
Reference uživatelů            
Další poznámky   nutné užívat dvojnásobné dávky než u CM   zatím žádná studie
nepotvrdila účinnost
   
Celkové hodnocení            
*Stupeň odolnosti vůči žaludečním kyselinám, které rozkládají creatin na škodlivý creatinin
zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 21.03.2008

Výběr produktů z eshopu:

Creatine Ethyl Ester Malate - 240cp ..


...

211 BCAA Malate ..


Více než jen BCAA 211 BCAA MALATE nejsou jen běžná BCAA. Profesi...

Power Gainer + Kreatin Monohydrate ..


Začněte nabírat hmotu jako nikdy předtím! Strongbody Whey Gain...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku:  Kreatin v tabletách
  - | 14:04,24.10.2013

Mám vyzkoušený český <a href="http://www.su plementy.cz/search.asp?qr y=+Creatine+MAXX+1000& ;x=-957&y=-68"& gt;Kreatin</a>, s kterým jsem spokojený a určitě stojí za zmínku je to Creatine MAXX 1000, který je v tabletách a nabízí vysoce čistý a 100% mikronizovaný kreatin monohydrát. Nepříjemnou chuť kreatinu, která může někomu vadit, tak v tabletách necítíte. Dalším důvodem je daleko snazší a přesnější dávkování kreatinu.


  ceem
  pixel | 11:05,19.04.2008

ja uz se na ceem nemuzu dockat, budu si ho kupovat pristi mesic, teda jen 120cps jako takovej vzorek, tedka jsem si nakoupil sacharidak na energii a protein na budovani svalu, jelikoz ceem ma dobrou vyuzitelnost s proteinem


  ceem
  hons | 15:04,22.03.2008

nojo,ale od vitalmaxu je jenom ta míň účinná varianta creatine ethyl ester (bez malátu), ten jsem taky kdysi zkoušel, ale teď beru ceem,a můžu říct, že proti tomu je ten trikreatin hodně slabej odvar


  cee
  dorian | 13:19,22.03.2008

ja ho beru a je to sila mam ho od VITALMAXU.


  re
  m_a_r_t_i_n | 11:16,22.03.2008

vypadá to že ceem je opravdu špička měl sem monohydrad kre-alkalyn a cee,,,, a s celkovým hodnocením souhlasím u těchto třech tipů ,,,cee a kre-alkalyn byly dobrý monohydrate na nic ,,,ted mam objednanej ceem a neska by mi měl dojít ak se teda těším hodně dyž to tak čtu