Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Sergio Oliva


Tento legendární sportovec přezdívaný The Myth (Mýtus) se narodil 4.července roku 1941 na Kubě v Havaně.

sergio_oliva.gifSergio je z velmi početné rodiny, má 21 sourozenců. Šance vyniknout v kulturistice pro něho byla mizivá, chyběly mu prostředky na přípravu a speciální diety. Dlouho to byl pro něho tedy jen velký sen.


Začátek kariéry zapříčinala účast ve vzpěračském kubánském národním týmu.


Sergio měl velké ambice, a tak nebylo divu, že se chtěl dostat do USA. To se mu podařilo díky vítězství  v soutěži  Pan American Games na Jamajce. Celý jeho tým měl tímto dveře do Ameriky otevřené. Z Jamajky totiž nebyla emigrace takový problém jako z Kuby.


Začátky však nebyly tak růžové, jak si mohl myslet. Aby se uživil, našel si místo jako slévač těžkých kovů, což bylo velmi fyzicky náročné a času na tréninky nebylo tolik, jak by si přál.


V roce 1963 se Sergiova píle vyplatila a on se začal prosazovat na poli kulturistiky. Prvním větším úspěchem bylo vítězství na soutěži Mr. Young Chicagoland, rok poté získal titul Mr. Illionois a Mr. Mid-States.


V té době ještě spíše amatér, se díky předchozím úspěchům  odvážil účastnit významné soutěže Mr. America, kde obhájil sedmé místo. Rok na to dokonce ve stejné soutěži postoupil na místo čtvrté.


Sergio Oliva získával sebevědomí a možná i díky tomu, další ročník Mr. America vyhrál.


Netrvalo dlouho a vycházející hvězdě se ozval Joe Weider, s pozvánkou na druhý ročník Mr. Olympia.


V té době ve zmíněné soutěži exceloval Larry Scott. Po rvní účasti na soutěži získal Oliva čtvrté místo. Po odchodu Larryho Scotta však následující tři roky vládl na prvním místě Sergio Oliva. Jeho tehdejší váha byla 105 kg, obvod hrudníku 150 cm, v pase pouhých 74 cm.


Po seznámení s Arthurem Jonesem, cvičil pouze na jeho strojích a podle Jonesem sestaveného plánu.
Sergio-Oliva.jpg


Nové cviky spočívaly také v tom, že Sergio neposiloval určité partie samostatně, ale celé tělo najednou. Bylo to velmi náročné, docílil však jako jediný kulturista toho, že měl vyšší svalnatost paží, než jeho hlava.


V té době se však na kulturistické scéně objevila nová hvězda - Arnold Schwarzenegger, jehož Sergio dokázal porazit jen jednou.  Od té doby se stal Arnold nepřemožitelným, i když o souboji roku 1972, kde skončil Oliva druhý, se dlouho spekulovalo. Sám Arnold prohlásil, že se jednalo více o politiku než o sport.


Až po dvanácti letech (mezitím se věnoval pouze soutěžím federace WBBG) se Sergio Oliva vrátil na Mr. Olympia kde skončil na osmém místě. Fanoušci přesto zůstali věrni, protože jejich oblíbený sporotovec nebyl jen skvělým kulturistou, měl i své osobité charisma a dokázal si získat jejich srdce.


Sergio také přiznal, že používal anabolické steroidy. Nijak zvlášť ho to ale nevzrušovalo, protože jak tvrdí a není důvod pochyb, podpůrné látky v té době používali všichni. Otázkou zůstává, jak by jeho tělo v těchto podmínkách vypadalo dnes.


Rok po porážce na Mr. Olymipa ohlásil konec kariéry profesionálního bodybuildera. Zájem o něj začal až v době, kdy byl při incidentu se svou exmanželkou postřelen do břicha.


Sergio měl velkou nevýhodu i v tom, že je kubánec a na sportovce tmavé pleti se tehdy dívalo s despektem. Přesto se stal legendou, kterou jentak někdo nepředčí.  Jeho nesmrtelná póza Vítězství, kdy zvedl ruce nad hlavu a kterou již nikdo nedokázal napodobit, zůstane navždy spojena se jménem Sergio Oliva.


V současnosti je je Olivovi 69 let, žije v Chicagu, kde se usadil po emigraci a pracoval jako policejní důstojník. Dodnes si udržuje kondici pravidelným cvičením.


zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 09.02.2010

Pro tento článek není možná diskuze