Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Rozhovor s osobností: RONNIE COLEMAN


Posezení s osminásobným vítězem Mr. Olympia
zdroj: flexonline.com

Od té doby co poprvé v roce 1998 vyhrál, byl jedna vytrvalá, nepopiratelná  a nezkrotná síla na stagy Olympie – Ronnie Coleman. Během jeho vlády, která trvala déle než komukoliv jinému kromě Lee Haneye, bylo nemožné zmínit Olympii bez okamžitého zmínění Colemanova jména.

Už to byl rok co jsme viděli tvoje loučení na Olympii 2007. Co od té doby děláš?
Nic moc se od té doby nezměnilo. Pořád trénují každý den, jím stejně jako když jsem se chystal na soutěž apod. Hodně jsem cestoval, poslední dobou opravdu hodně.

Protože se tento rok nepřipravuji na soutěž, mám více času. Dělám hodně přednášek a autogramiád. Minulý víkend jsem byl v Arubě (ostrov v Karibském moři – pozn. překladatele). Dále jsem byl v Brazílii, Chile, Kanadě, Německu, Srbsku.

Jsem tedy dost vytížený. V základu se ale nezměnilo nic kromě cestování. Když jsem se připravoval na soutěž, byl jsem doma a jenom jedl a trénoval abych byl 100% připravený na soutěž.


Trénuješ pořád doma, nebo jsi zpět v Metroflexu?
V Metroflexu. Poslední dobou jsem tam hodně často. Minulý rok jsem hlavně cvičil doma a do Metroflexu zašel párkrát, takže se to snažím prohodit.Coleman and jeho žena Christine na jejich svatbě v Bejrůtu

 


Kolik teď vážíš?
Normálně se držím mezi 133 – 135kg, pořád jsem kolem této hodnoty.

Jak se cítíš tělesně? Po tak dlouhé době soutěžení, nemáš potřebu si dát puzu a odpočinout si?
No, (smích)… to já opravdu nepotřebuju. Hodně lidí si neuvědomuje, že trénování je moje hobby, takže vlastně provozuju svůj koníček. Nikdy jsem neměl nechuť, nebo něco podobného. Já si to užívám pořád, takže opravdu neplánuju mít pauzu, protože dělám to co chci.

Ronnie Coleman ve své nejlepší formě

 
 

Není pro tebe toto období trochu divné, když se nepřipravuješ na Olympii?
Ani ne – vlastně dělám to samé, jako když jsem soutěžil, jenom víc cestuji. Držím i podobně diety i cvičení.

Když jsi vyhrával Olympii za Olympíí, vůbec si nějak nevnímal ten hype a události kolem?
Ne, vždy se soustředím na to co dělám.

Jay Cutler nedávno prohlásil, že bez Ronnieho Colemana Olympii něco chybí. Nyní, když jsi pryč ze soutěžní scény, co pro tebe znamenala rivalita?
No, je trochu tvrdý mluvit o rivalitě, protože bych byl proti tomu, co jsem před minutou řekl.
Vždy jsem byl zahleděný do sebe, do toho co jsem dělal a na ostatní jsem nemyslel (smích). Protože jsem byl vždy číslo jedna, a pro mě je to, co vždy budu… Nikdy jsem nemyslel na rivalitu.

 Cutler a Coleman na Olympii 2005

 


Na Olympii jsi měl za ty léta spoustu skvělých momentů. Můžeš něco vyzdvihnout nad vše ostatní?
Nikdy nic nepřebije pocit který jsem měl, když jsem poprvé vyhrál. Pokud se mě kdykoliv zeptáš na nejlepší moment v životě, bude to vždy moje první výhra na Olympii. Nic jinýho se tomu ani nepřibližuje. Nikdy jsem nemyslel, že vyhraju i podruhé a potřetí. I když všechny soutěže byli skvělé, nic se nemůže srovnat s radostí a nepopsatelnými pocity, když jsem vyhrál první Olympii.

Tento rok jsou jako favoriti zmiňováni Jay, Dexter, Phil a Dennis. Pro tebe to jsou taky top 4?
Jo jasně. Myslím tím, tohle jsou chlapi kteří se umistili nejlépe v každé soutěži během celého roku. Nejsem tam já, není tam Victor, což automaticky hodilo Dennise Wolfa k těm třem. Protože tyhle chlapi udělaj to nejlepší a důvod je, protože jsou nejlepší. Je úplně jasný, že to je top čtyřka, pokud se nestane něco hodně zásadního, jako že totálně zkazej dietu nebo něco podobného.

Každý mluví o souboji Dennise Wolfa a Phil Heatha. Když je postavíš vedle sebe, koho vidíš jako vítěze?
No, to je trochu těžké posoudit, protože pro mě jsou oba stejní. Oba jsou v tomto sportu noví, oba mají skvělá těla. Myslím že to zbyde na tom nejzákladnějším – vyhraje ten, kdo bude ten den mít nejlepší formu.
Dennis Wolf and Phil Heath

 

Je pro tebe Jay jasným favoritem?
Jo, je. Tady se opravdu nedá srovnávat mezi Jayem a zbytkem chlapů, protože Jay už je dvojnásobný Mr. Olympia, číslo jedna. Opravdu si nemyslím, že by se kdokoliv mohl postavit Jayovi, bude to Jay a zbytek.

Takže si myslíš, že Dexter bude spíš třetí, čtvrtý, než aby porazil Jaye?
Oh ano, ano… Dexter je skvělý kulturista a všechno, ale Jay má převahu velikosti. Myslím tím, když myslíš na Mr. Olympia, myslíš na něco velkolepého, velkého, ohromného. To je přesně to, co Jay reprezentuje.
 The top 4 na Olympii 2007 (zleva): Cutler (1) Coleman (4), Victor Martinez (2) and Jackson (3)

 

Kouněme se na ještě jednu skupinu. Mezi Toney Freemanem, Melvin Anthoyem, Silvio Samuelem a Gustavo Badellem, kteří dva mají největší šanci na finální sestavu?
Když mluvíš o kulturistice, o Mr. Olympia, první věc která mi přijde na mysl je velikost. Myslím na toho největšího a ten den v nejlepší kondici. Protože tady máš 4 chlapy, a všichni jsou hodně dobří. Ok, tipnu Toney Freemana a Melvin Anthonyho, protože jsou přeci jenom největší. Ale jak všichní víme, nemusíš mít ten den formu, a všechna velikost může přijít vniveč. Silvio je pravděpodobně jeden z nejlepších kulturistů téhle doby, ale nemá všechno aby mohl být v top5. Nemá velikost. Má skvělou symetrii, je skvěle vysekanej… má všechno až na tu velikost. Bude to težký… Jak když si hodíš mincí.

Já vím, že se to teď špatně odhaduje, ale jen si vyber – kdo z nich vyhraje Olympii první – Phil nebo Dennis?
Z tehlě dvou? Chlape, to je fakt těžký říct… Dennis je vysoký, pravděpodobně ještě nabere. Taky je pořád dost mladý. No… nejspíš to bude Dennis, protože je o něco vyšší než Phil. Čím vyšší jsi, tím víc můžeš nabrat hmoty a to ti dává převahu nad menším soupeřem.

Ok. Poslední otázka může být pravda nebo lež, a jestli nechceš, nemusíš k tomu nic říkat. Pravda nebo lež: Ronnie Coleman bude soutěžit na IFBB soutěži v roce 2009
Hmmm… Řeknu – pravda.
 
Nechceš to trochu rozvést a říct nám kdy?
Nechám to zatím jenom jako pravdu. Sám totiž ještě nevím.

.mainimage { max-width: 600px; width: expression(this.width > 650 ? "600px" : true); height: expression(this.height > 650 ? "600px" : true); }


zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 23.09.2008

Pro tento článek není možná diskuze