Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Rozhovor s Tomášem Trojanem - absolutním mistrem ČR 2014


V následujícím rozhovoru Vás seznámíme s děčínským kulturistou Tomášem Trojanem. V roce 2014 na mistrovství České republiky zvítězil v těžké kategorii a zároveň se stal absolutním vítězem soutěže. Ve startovním poli za Tomášem skončila i taková významná osobnost české kulturistiky, jakou je bezesporu zkušený a úspěšný závodník Láďa Kurčík, což svědčí o Tomášových kvalitách. Rozhodně svojí soutěžní formou připomínal spíše závodníky z profesionální divize.

Tome jaký byl Tvůj impuls či motivace k tomu, abys začal s kulturistikou?
Můj impuls začal poté, co jsem přestal hrát fotbal, poté jsem boxoval, doma mi byl box zakázán, rodiče si nepřáli, abych boxoval. Tak jsem uvažoval o sportu, který by mě bavil, v té době jsem byl dost hubený, po vzoru kamaráda jsem začal cvičit, nejdříve klasicky ve sklepě, potom jsem si vybudoval menší fitko doma, kdy jsem si vyrobil pár základních strojů sám, kam chodili mí přátelé, což mě motivovalo pronajmout si větší prostory a vybudovat profi fit-centrum.

Skočil jsi do tréninku bezhlavě, nebo ses s někým radil? Jaké byly Tvé začátky?
Za začátku jsem hodně studoval časopisy Muscle&Fitness a Svět kulturistiky, encyklopedii kulturistiky, potom jsem hodně koukal na videokazety tréninků profi-kulturistů.

 

Tomáš Trojan


Když porovnáš poznatky o výživě s dobou, ve které jsi začínal, změnily se dle Tvého názoru některé tehdy zakořeněné názory? Pokud ano, šel jsi s dobou, nebo jsi zůstal u naučených postupů, principů?
Určitě jsem šel dál, dříve nebylo mnoho doplňků výživy dostupných, tak jako dnes. Co se týče stravy změnil jsem také svůj postoj díky pozorování na svém těle, dalších zkušeností a nastudovaných poznatků. Dříve byla strava u kulturistů většinou jen o vejcích a tvarohu, dnes je výběr kvalitních bílkovin podstaně širší.

Na letošním mistrovství ČR ses stal absolutním vítězem. Tvou nelepší svalovou partií jsou jednoznačně stehna. Nohy ti rostly bez větších potíží, nebo tomu tak nebylo?
S touto partií jsem problém nikdy neměl, mám genetickou dispozici.

Jakou partii považuješ za svalovou slabinu a jakým způsobem jsi ji donutil k růstu?
Z počátku to byly prsa, ramena a záda, vlastně celý vršek. Snažím se s tím pořád laborovat, zkouším nové metody a techniky a roste to opravdu pomalu.

Je nějaký cvik, nebo celý tréninkový plán, který se line napříč Tvojí sportovní kariérou, protože zkrátka funguje a není třeba ho měnit?
Určitě základní cviky, jako jsou benchpress, dřepy, mrtvé tahy, shyby a k tomu přidávám různé další cviky, které občas měním.

 

Tomáš Trojan


V dnešní době se s tréninkovými metodami roztrhl pytel. Ovšem po přečtení tréninkových plánů některých profi-kulturistů zjišťuji, že trénují jako všichni ostatní, tzn. cvik po cviku, sérii za sérií. Jsi zastánce moderních postupů jako jsou GVT, Stack10, Matrix systém apod., nebo takzvané "staré školy"?
Zastávám jasně názor starých principů.

Mnohdy se setkávám s názorem, kdy dotyční raději necvičí, protože nemají peníze na plnohodnotnou výživu a doplňky, a bez toho dle jejich názoru nemá smysl trénovat. Co bys vzkázal těmto lidem za předpokladu, že skutečně nemají peníze na kulturistickou stravu?
Toto řeším ve fitku denodenně, kulturistická strava není dražší než klasická strava, to jsou jen výmluvy a lenost si stravu připravovat.

Máš stavy, kdy Tě trénink nebaví a raději odpočíváš, nebo jsi spíše srdcař, který bez posilovny nevydrží? Jak relaxuješ?
Jsem srdcař, pouze po závodech chvíli odpočívám, jinak jdu do tréninku naplno, i když se mi občas nechce asi jako každému. Relaxuji spánkem.

Kulturistika se v posledních letech posouvá ze své původní hranice a masovost se stala prioritou. Spolu s tím vznikly kategorie bikini, physique, athletic fitness atd. a vrací se to do doby před sto lety, kdy se na pódiu předváděly cviky. Domníváš se, že to je přirozený vývoj, nebo se kulturistika mění proto, aby v očích veřejnosti nebyla tím nechvalně známým sportem?
Myslím, že kulturistika byla před pár lety na ústupu a zavedením těchto nových kategorií se zvedla sledovanost tohoto sportu, i když nesouhlasím s kategorií physique, nelíbí se mi, že se líčí atd., a hlavně kulturistika by měla být o rozvoji celého těla a tady se bohužel zapomíná na nohy.

Kulturistika se nedá provozovat bez podpory rodiny, přátel a sponzorů. Chtěl bys na závěr někomu poděkovat?
Chtěl bych poděkovat firmě Musclesport, Parolodi Děčín, Rudolf Braun – plastová okna, Jana Trojanová, Miroslav Maťátko, Jan Soběslav, Lukáš Hochvalder za podporu tohoto sportu.
A tobě za rozhovor.

Také děkuji a přeji mnoho štěstí.

 

Tomáš Trojan

 

Tomáš Trojan

 

Tomáš Trojan

 

Tomáš Trojan

 

Tomáš Trojan

 
zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 05.01.2015

Výběr produktů z eshopu:

L-CARNITIN 60 000 ..


...

L-CARNITIN 120 000 ..


...

100% Whey Protein 1+1 ZDARMA ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: