Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Rozhovor s Michalem Macurou


Vše to začalo, když mi bylo 13 let. Začal jsem cvičit doma. Samozřejmě, že jen prsa a biceps.  Asi po půl roce cvičení doma jsem chtěl vyskoušet něco jiného, tak jsem si zašel s rodiči do fitka, kteří v té době už 2 roky chodili cvičit. Nějak mě to chytlo a jsem u toho až do dneška. Kulturistika je pro mne ideální sport, protože miluju jídlo. Jsem velký jedlík a jídlo je také můj velký koníček.
Závodní kulturistice se věnuji třetím rokem. Vždy jsem byl spíše silový typ než vytrvalostní. Tak proto mi to tak jde. Řídím se pravidlem: když něco dělám tak jen na 100%. Jinak to nemá smysl...
Vždy jsem chtěl být ve všem ten nejlepší a také chci. Jsem hodně soutěživý typ člověka..

Takže se dá říct, že ta dřina v podilovně je pro tebe vlastě perfektní zábava?
Vlastně i jo. Vždy jdu do posilovny jen s tím, že chci odjet ten nejtvrdší trénink. Pokud mám pocit, že ten den bych ho neodjel, radši ani nejdu do fitka. Nejlepší pocit je, když odjedu poslední sérii na nohy, protáhnu se, jdu do šatny, vypiji si svůj protein a jen sedím na lavičce a říkám si, že dnešní trening byl skvělý a dobře oddřený.

Jak často trénuješ?
Trenuji 4x týdně. Split 2+1 2+2.

Vím co je to split (alespoň z akgličtiny), co to znamená v tréninku?
Systém... 2 dny trénink, jeden den volna, 2 dny trénink, 2 dny volno.

Jasně, celkem je to 7 a to bude asi počet dní v týdnu.
Chodíš ještě do školy, jak ti to jde zkloubit dohromady?

Chodím na střední odbornou školu ochrany osob a majetku v Ostravě. Skloubit se to dá.. Sice na začátku to bylo horší, ale teď už je to v pohodě. Po závodech jsem se skoro z každého předmětu nechal vyzkoušet a všechny známky si opravil.

Trénuješ celý rok v kuse nebo si dáváš pauzu?
Trénuji celý rok. Jestli mám pauzu tak to jenom když jsem nemocný.

Ještě jedna doplňující otázečka, jak dlouho trvá jeden tvůj trénink?
Každý trénink trvá cca 70 nimut. Snažím se cvičit co nejintenzivněji. Když jsem ve fitku 2 hodiny už je to na nic. Žadné napumpování, ani mě to potom nebaví.

Jak dlouho trvá tvá příprava na závody, někde jsem četl, že dietu nasazuješ již 17 týdnů před soutěží. Jak dlouho před tím máš objemovku?
Objem mám vždy 8-10 týdnů, poté 2 týdny udržovačku a potom zase objem. Za rok stihnu ty 3-4 objemové fáze.

Jak se stravuješ? Co zhruba jíš? Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo, bez ohledu na dietu? A jeké je tvé nejoblíbenější jídlo v dietě?
Po celý rok se stravuju zdravě (maso, rýže, vejce, vločky, mléčné výrobky, zelenina).
Mé nejoblíbenější jídlo je hovězí guláš s houskovým knedlíkem. V dietě mé nejoblíbenější jídlo je to co zrovna právě můžu jíst. V dietě jsem rád za každé jídlo.

Stane se ti v dietě, že dostaneš večer hlad? Jak to řešíš? Máš silnou vůli a řekneš si nic si nedám a ono to přejde nebo máš něco pro uspokojení hladu? Já osobně, když se v takovéto situaci nenajím, tak jsem nepříjemnej na lidi a kolikrát nemohu ani usnout.
Neřeším to nijak. Prostě to musím vydržet. Vždy si řeknu mam už za sebou takový kus práce přece to teď nezahodím. Ano jsem taký nepříjemný když mám hlad ale lidi kolem mě si už na to nějak zvykli.. V dietě se snažím být co nejdál od lidí kterým nechci ublížit.

Jaký je tvůj neoblíbenější cvik?
Nejradši mám základní, vícekloubové cviky.

Máš nějaký recept na to, jak být nejlepší?

Nejlepší zatím nejsem, takže sám nevím. Až budu, tak ho všem mile rád řeknu. A věřte tomu, že já jednou budu.

Jaký je tvůj nejdůležitější doplněk (stravy)?

Protein, Bcaa, NO doplněk.

Máš nějaký svůj kulturistický idol?
Můj idol je Markus Ruhl, Velmi se mi líbí také Denis Wolf, Victor Martinez.

Co holky, řekl bych, že jsi hezkej kluk (neměj mě ale za gaye :) ), líbí se holkám až takhle moc nabušené svaly?
Děkuju. :-) Já nevím, neptal jsem se jich (smích).

Jakou svou svalovou partii považuješ za nejdokonalejší?
Nohy, určitě nohy a záda.

Omluv mou neznalost toho, co se stalo a že jsem si to někde nenastudoval. Svaz tě diskvalifikoval uplně nebo nebo jen částečně? Pokud mám pravdu říct, líbí se mi tvůj přístup k soutěži, myslím, že ta soutěž má být pro lidi, má to být především show, a řekněme show nejen svalová ale i umělecká, divák by se měl především bavit a to myslím, že při tvém vystoupení bylo splněno do puntíku. Pro mě jsi vítěz. Jak to ale dopadlo oficiálně. Oni tě diskvalifikovali úplně z republiky, je to tak?
Ano. Máš pravdu, diskvalifikovali mě úplně. Jsem showman a všichni to ví co se byli podívat na mokách závodech. Já celý průběh závodů beru jako takové vystoupení.. Vždy si říkám. Makal jsem celý rok tak teď jim to všem ukaž. Jen chci říct, že příští rok moje sestava bude ještě lepší. Nechte se všichni překvapit. (Ale plavky raději sundávat nebudu) :)  Ano dneska mi to už je k smíchu. Beru to z humorem. Já sebe jako mistra ČR pokládám a všichni ostatní také a o to mi jde.  Nejde mi o ty ceny a diplom.

Jaké jsou tvé sportovní plány do budoucna, četl jsem dopis od Svazu, kde se zjednodušeně píše, že i když tě diskvalifikovali, takže jsi nejlepší. Takže jsi víceméně mistr republiky. Láká tě Evropa, svět?
Ano. Jak už jsem, řekl já se za toho mistra pokládám. A hlavně mě potěšilo, že mi to řekli všichni co byli na soutěži.. To mě hřálo u srdce. Prvně jsem chtěl s tímhle vším skončit, protože mě to totálně demotivovalo.. Ale nakonec díky lidem kteří mě mají rádi a věřili mi - postavili mě na nohy. Příští rok si ten titul mistra ČR vybojuji. Vybojuju ho pro všechny lidi, kteří mě mají rádi a stojí za mnou.

Pokud ano, co se změní v přípravě, cítíš ještě nekde své rezervy nebo ti stačí pokračovat způsobem, jak cvičíš teď?
Nikdy nic nestačí. Musím makat tvrději a tvrději.

Vím, že každý sport, když se dělá vrcholově, vyžaduje podporu týmu a to ať ho tvoří jeden člověk, či desítky lidí. Kdo je ve tvém tvém týmum, jak ti pomáhají, a i když jsi to už určitě dělal tisíckrát, chceš jim ještě jednou poděkovat?
Ano, chci hlavně poděkovat svému trenérovi Jiřímu Fibingrovi, dělá pro mě strašně moc. Dále chci poděkovat své mamce, tatkovi a Milanovi Ježíkovi.

Je něco, co ti chybí, abys byl Mistr Evropy?
Chybí mi dostatek financí. To je věc, která mi vše ztěžuje. Vše se bude odvíjet od toho, kolik právě budu moci uvolnit peněz

Michale, my ti tady všichni moc fandíme a přejeme ti, aby jsi udělal spoutu úspešných zápisů do historie kulturistiky, popřípadě aby jsi byl jeden z těch, kterým se povede udělat z kulturistiky větší a příjemnější show pro oko nazasvěceného diváka. Držíme ti pěsti a doufáme, že si zas brzy popovídáme o dalších tvých uspěších. Děkuji ti za rozhovor a ať se daří.
Děkuji moc

zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 21.07.2008

Pro tento článek není možná diskuze