Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Pavol Jablonický


Náš jediný profesionální kulturista v profesionální divizi IFFB se narodil 24.ledna 1963 v Borském Mikuláši na Slovensku. Nyní má však již české občanství.


V Prešově vystudoval vojenské gymnazium, které ho natolik ovlivnilo, že pokračoval na Vojenskou vysokou školu v Hradci Králové. Studium pro něj ale nebylo to pravé, a tak víc než psychické práci, se věnoval té fyzické. Nebylo tedy divu, že se na tamním letišti živil jako mechanik.


jablonicky1.jpgPrvní setkání s činkami ve čtvrtém ročníku bylo zřejmě osudové. Následujících jedenáct let se účastnil amatérských soutěží a roku 1990 přestoupil k profesionálům.  První velký úspěch na sebe nechal čekat až do roku 1987, kdy Pavol vyhrál titul Mistr Československo. Po tomto vítězství se logicky účastnil i Mistrovství Evropy, které vyhrál. Následovalo Mistrovství světa a ani zde nezklamal, stal se mistrem světa v kategorii do devadesáti kilogramů. Jeho výkony spoustu lidí překvapili, protože v té době se říkalo, že závodníci z východu prostě nejsou tak dobří a pokud ano, nedokázali by tento titul správně nosit a dělat mu čest, jako bylo zvykem většinou v Americe. Pavol Jablonický však uspěl na výbornou.


Kategorie do devadesáti kilo mu byla zřejmě málo, protože následující rok se objevil v souboji o Mistra světa v Austrálii v kategorii nad zmíněných devadesát kilogramů. A opět zvítězil.


Když se stal mistrem světa podruhé, byl odměněn tím, že se stal členem předsednictva na ČSTV (Český svaz tělesné výchovy).


Velké ambice dovedli Pavola až na nejprestižnější soutěž Mr. Olympia. Psal se rok 1989 kdy seo tento  titul utkal v italském Rimini. Dostal se však na pouhé šestnácté místo.


Za svůj největší triumf považuje vítězství na Grand Prix v Holandsku, roku 1990.

pavol-jablonicky-3-198x300.jpg
Od roku 1991 do roku 1999 se na Mr. Olympia udržoval mezi jedenáctou a dvacátou příčkou a po celou dobu patřil mezi nejsvalnatější muže světa. Těch bylo jen několik desítek, takto úspěšných.


V roce 2002 řada specialistů spekulovala o jeho odchodu ze světa kulturistiky, Pavol Jablonický však připravil brilantní comeback a to hned roku 2003, kdy zvítězil v Maďarsku na Grand Prix Hungaria 2003. Tento titul obhájil i v dalším roce. Stejného roku, se opět účastnil Mr. Olymipa, kde vybojoval jedenácté místo. Následující léta se objevoval na soutěžích Masters, závodníků nad čtyřicet let, nebo v roce 2006 na Masters Atlantic City Pro, kde zůstal na čtvrtém místě.


Nejnovější informací je příprava Pavola na Vitalmax open, který se koná 17. 10. 2009.

Nejlepší česko-slovenský kulturista současnosti se na soutěže pečlivě připravuje, přesněji trénuje čtyři měsíce dopředu, plán si sestavuje sám a následující čas pro něho neexistuje nic jiného. Během volnějšího režimu mezi soutěžemi je Pavol také schopný manažer, dietolog a trenér. Svých předností si je vědom a sám tvrdí, že v Čechách ani na Slovensku nemá konkurenci. Dušuje se také, že nikdy nepoužil nepovolený přípravek v podobě steroidu, nad kterým se ve světě kulturistiky přivírají oči.


Sebevědomí mu jistě nechybí, má ale také výborné sebeovládací schopnosti, které mu napomáhají k dodržování diety, vytvořenou přesně na míru jím samotným. Jak sám přiznává, jediné místo kde občas zhřeší, je na v rodném Slovensku u rodiny. Více se o jeho soukromém životě nedozvíme, snad jen to, že je Pavol rozvedený a má patnáctiletou dceru. Bližší informace si přísně chrání.


Zbývá jen dodat, že Pavol Jablonický, přezdívaný Džablo, bude mít navždy ve světě čekého bodybuildingu své pevné místo.


zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 16.02.2010

Pro tento článek není možná diskuze