Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

71. - Jak se stát mistrem světa - Jak účinně podpořit regeneraci a sportovní výkon


Rychlost regenerace je důležitým faktorem pro budování svalové hmoty a zvyšování sportovního výkonu. Cílem správně sestaveného jídelníčku, suplementů a koneckonců i anabolických steroidů je zlepšení regenerace na vyšší úroveň, aby bylo možné zvládnout více tréninkových jednotek a zajistit tak zesílení růstu svalstva.

Anabolické steroidy jsou pro registrované sportovce zakázané, a tak je nutné se zaměřit na anabolické látky, které jsou povolené, zesilují anabolické procesy po zátěži a pomáhají se zbavovat odpadních metabolitů z krevního řečiště v důsledku rozpadu glykogenu a aminokyselin na energetické substráty.

Svaly využívají primárně pro svou činnost svalový glykogen, jehož rozpadem vzniká acetyl-CoA jako hlavní složka Krebsova (citrátového) cyklu. V rámci citrátového cyklu vzniká oxidací acetyl-CoA jako zdroj energie pro pracující svaly adenosintrifosfát (ATP). Z jedné molekuly acetyl-CoA může vzniknout 10-12 molekul ATP.

A teď přichází pointa celého článku v podobě otázky: "Co se stane, když ve svalu dojde glykogen?".  Glykogen se vyčerpá asi po 45 minutách tréninku, částečně je pak produkce acetyl-CoA pokryta oxidativní dekarboxylací pyruvátu, ale i ten je  v těle hojně spotřebováván v játrech při procesu glukoneogeneze  za vzniku jaterního glykogenu.

Zásoby pyruvátu v organismu při zátěži spadají do stejného časového pásma jako u glykogenu, ale v případě, že trénujete déle než 45 minut, musí vzniknout acetyl-CoA z náhradního zdroje - z aminokyselin. V tomto bodě již dochází ke spotřebě aminokyselin obsažených ve svalových buňkách, tzn. dochází k rozpadu svalové hmoty - katabolizaci. Jednou z hlavních složek pro vznik acetyl-CoA je postradatelná aminokyselina leucin. Jedná se spolu s isoleucinem a valinem o aminokyselinu s rozvětveným řetězcem známé pod zkratkou BCAA, které tělo neumí samo vytvořit a musí být doplňovány z vnějšku.

Celkové zastoupení BCAA ve svalech je 39% obsahu všech aminokyselin, takže při spotřebě leucinu ke vzniku acetyl-CoA dochází, v závislosti na délce silového tréninku, k rozsáhlé degradaci svalové hmoty.

 

mrtvý tah


Součástí citrátového cyklu je α-ketoglutarát, což je hlavní meziprodukt celého citrátového cyklu. Jeho reakce s vitamínem B1 (thiamin), vitamínem B2 (riboflavin), vitamínem B3 (niacin), kyselinou lipoovou a CoA zajišťuje vznik dalšího substrátu citrátového cyklu - sukcinylCoA.

Ten je důležitý pro pokračování cyklu a dává vzniknout molekulám ATP. Vlivem zesíleného dýchání a tím i zrychleného citrátového cyklu dochází ke zvýšené spotřebě výše uvedených vitamínů, především B1 a B2. V případě jejich nedostatku nemůže vznikat dostatek sukcinyl-CoA a opět nastupuje náhradní řešení, kdy pro vznik sukcinátu je zapotřebí isoleucin, valin a mj. také methionin.

Ovšem tělo si tyto aminokyseliny bere ze svalové hmoty a degradace (zmenšování) svalstva se zesiluje.

Řešením, jak předejít výše uvedené katabolizaci svalové hmoty, je suplementovat BCAA před tréninkem, během něj i po něm, aby byla potřeba BCAA pokrývána z vnějšku, nikoliv odbouráváním svalových buněk, tedy zmenšováním svalů.

Naše firma se také zabývala otázkou, jak podpořit regeneraci během výkonu a po něm. Při degradaci aminokyselin na energetické substráty totiž musí být aminokyseliny deaminovány (zbaveny amoniakální skupiny) a v těle vzniká nadbytek amoniaku, který je odstraňován v ornitinovém (močovinovém) cyklu.

Jenže hromadící se amoniak zatěžuje tělo, způsobuje únavu a zkracuje sportovní výkon, a tak jsme hledali řešení, jak tomu předejít a efektivně amoniak z krevního řečiště odstranit. Jednou z hlavních složek močovinového cyklu je citrulin, z něhož vzniká arginin a fumarát. Fumarát je substrátem citrátového cyklu a v případě zesílení produkce fumarátu se cyklus zrychluje a vzniká více ATP pro pracující svaly.     

 

Tomáš Lukáč


Fumarát na sebe naváže vodu a vzniká další substrát citrátového cyklu - malát. Výhodou je, že citrulin přenáší na fumarát také část navázaného odpadního amoniaku, který je pak při procesu transaminace v závěru citrátového cyklu využit ke vzniku aspartátu - důležité aminokyseliny, která reaguje právě s citrulinem v močovinovém cyklu, a jejichž reakcí vzniká již zmíněný arginin a fumarát.

Proto jsme k BCAA přidali citrulin-malát způsobující synergický efekt pro urychlení močovinového i ornitinového cyklu, oba cykly zesiluje a navzájem podporuje.

Aminokyseliny 211 BCAA Malate naleznete v našem e-shopu. Při užívání našeho výrobku se v objemové přípravě držte doporučeného dávkování. V období, kdy nabytou hmotu zkvalitňujete, více trénujete a držíte dietu, je vhodné, abyste příjem 211 BCAA Malate zvýšili.

 

BCAA Malate


Při nedostatku glykogenu pokrývají BCAA až 38% anaerobní energie, a tak můžete dávkování zvýšit až na pětinásobek doporučené denní dávky.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 08.07.2015

Výběr produktů z eshopu:

211 BCAA Malate ..


Více než jen BCAA 211 BCAA MALATE nejsou jen běžná BCAA. Profesi...

CEEM 240 cps + 211 BCAA Malate 90 c ..


...

211 BCAA Malate 240 cps + XXTREME r ..


...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: