Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

89. - Jak se stát mistrem světa - Zlepšete svou formu pomocí lecithinu!


LecithinLecithin, jehož název vznikl ze starořeckého λέκιϑος (lekithos), což znamená žloutek, je klasický název pro fosfatidylcholin a společný výraz pro všechny lipidy, přesněji fosfolipidy, které jsou složené z mastné kyseliny, glycerolu, kyseliny fosforečné a cholinu.

Ty jsou složkou vnější buněčné membrány živočichů a rostlin. Lecitin je průvodní látkou tuků a mastných kyselin a zvláště hojně se nachází ve vaječných žloutcích, játrech a buňkách semen rostlin. V Evropské unii je lecithin povolen jako přídatná látka do potravin pod označením E 322.

Lecithin se z rostlinných olejů odstraňuje, protože by činil potíže už svým vzhledem. Kromě toho v čistém stavu je to atraktivní látka pro potravinářský i krmivářský průmysl, farmacii, výrobu doplňků stravy i technické použití. Proto se vyrábí ve formě různých koncentrátů.

Nejčastější rostlinný lecithin je sojový, v současné době jsou snahy zdokonalit i výrobu a využití lecithinu řepkového a slunečnicového, a to hlavně jejich chuťových vlastností. Složení mastných kyselin v lecithinu nekopíruje jejich zastoupení v tuku a jejich nejvhodnější poměry jsou právě v sojovém lecithinu.

Účinky lecithinu na organismus:

Lecithin je se svými nenasycenými kyselinami významným odpůrcem cholesterolu; cca 60% mastných kyselin v lecithinu je tvořeno kyselinou linolovou.

 


Lecithin pomáhá stabilizovat rovnovážný poměr mezi LDL a HDL.

 


Lecithin podporuje díky svým lipotropním komponentám, jako jsou cholin a inositol, léčbu nemocných jater.

 


Harmonická rovnováha lecithinu, kyseliny žlučové a cholesterolu v žluči je nutným předpokladem pro to, aby se zabránilo vzniku žlučových kamenů.

 


Díky své schopnosti pročišťovat cévy, snižovat krevní tlak, je důležitý jako prevence proti mozkovým příhodám.

 


Poruchy látkové výměny acetylcholinu jsou příčinou řady mentálních nemocí. Lecithin se tak účastní jako pozitivní pomocný prostředek na hojivém procesu.

 


Lecithin se s úspěchem ujal v geriatrii. Podporuje dobrý zdravotní stav starších lidí.

 


U sportovců účinkuje lecithin jako energetický zdroj pro svaly a mozek. Doba zotavení po tělesné námaze se díky němu zkrátí.

 


Fosfatidylcholin je důležitou složkou hlenové vrstvy v tlustém střevu. Tento hlen vytváří ochrannou vrstvu, která chrání stěnu velkého střeva před útokem kolonií komenzálních baktérií. Pacienti trpící ulcerózní kolitidou mají narušenou ochrannou vrstvu a hlen, který ji tvoří, má nižší hladinu fosfatidylcholinu než je tomu u zdravých osob.

 


Lecithin ovlivňuje kvalitu buněčných membrán, podílí se na přenosu tuku uvolněného z podkoží ke spálení v buňkách.

 


Kladně ovlivňuje reprodukci a vývoj plodu.

 


Podporuje syntézu acetylcholinu a přenos informací mezi buňkami jako jednu z podmínek jejich obranyschopnosti.

 


Lecithin se doporučuje jako doplněk stravy diabetiků, protože může snižovat krevní tuky a omezovat některé další související potíže.

 


Lecithin způsobuje zvýšenou duševní čilost po dobu 4 – 5 hodin po požití, měl by se přijímat s dostatečným odstupem před spaním, aby nezpůsobil nespavost.

 

Pozor na koncentraci lecithinu!
První provedení je tekuté s obsahem asi 62% fosfolipidů (lecithinu), zbytek je sojový olej. Je to tmavě hnědá velmi hustá lepkavá tekutina nepříliš atraktivní chuti, relativně levná.

Používá se jako náhrada žloutků do těsta. Také se používá do komerčních lecithinových doplňků jako náplň do měkkých želatinových kapslí, někdy se k tomu účelu ještě dále ředí asi na 50% obsah lecithinu.

Druhé provedení je lecithin zcela zbavený oleje v koncentraci 95 – 98% fosfolipidů. Nejčastěji je známý v granulované formě jako doplněk výživy k přímé spotřebě, vyrábí se i v práškovém stavu jako potravinářská surovina.


zaslal: Tomas_Lukac | vystaveno: 28.08.2015

Výběr produktů z eshopu:

Super Lecithin ..


Lecitin 1200mg, Vitamin E, česnekový olej . VÝBORNÉ SLOŽENÍ ! ...

IMPULSE FITNESS IF-SPC - Posilovací ..


Lavice na biceps je klas...

IMPULSE FITNESS - Bicepsová Posilov ..


Bicepsová lavice s pevno...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:Zadejte text z obrázku: